فعال حقوق بشر و محیط زیست دلنوشته ها دكتر محمد علی هالو

من خبرنگارم. سالیان سال است درد دل همه را به گوش مسوولان می رسانم ..پس حق خودم کو؟

تاریخ:یکشنبه 18 مرداد 1394-12:57 ق.ظ

دلنوشته یك روز نامه نگار ستاره دار ( اولین وبلاگ نویس ایرانی  و فعال حقوق بشر و محیط زیست  و مستند ساز)

بنویسیم از دردها و دغدغه های خبرنگار ، از مشکلات و مسائلی که همیشه همزاد اوست بگوییم تا این روز نیز سپری شود و روی امواج خبر و خبر رسانی حرکت می کند و زیست بدون رسانه ، امکان ندارد مگر می شود ساعتی را بی خبر از خبر سپری کرد  ودر این دنیا و در عصری که رسانه به عنوان یک پل ارتباطی برتر می تازند ، اهمیت عنصری همانند خبرنگار بر تارک سپهر رسانه ها به تلالو می نشیند و کسی نیست که این اهمیت و مهم را در نیافته باشد و مهمتر این که بر نقش خبرنگاران به عنوان تنها تامین کنندگان شکل و محتوای رسانه ها واقف نباشد .


اا دارستانی نویسنده و محقق و اولین وبلاگ نویس ایرانی  و روز نامه نگار


شمع بودم سوختم این دود ، آه آخر است

صبح شد برخیز ای جان، ایستگاه آخر است 

زندگی هر روز دارد سمت پیری می رود

مردن ما انتخابی نیست ، راه آخر است

سیب را از شاخه چیدم شرم آمد توبه را

بسکه با هر گاز گفتم این گناه آخر است

درد دوری از وطن با اهل غربت آشناست

روی بر گردان مسافر این نگاه آخر است

تلخی زخم زبان ها قسمت بازنده هاست

عبرت تاریخ ها بر دوش شاه آخر است

گاه دنیا را خطایی ساده بر هم می زند

گاه بار اولین هم ، اشتباه آخر است

من خبرنگارم من سرباز جنگ نرم فرماندهی معظم كل قوا امام خامنه ای  رهبر مسلمانان جهان هستم...هدفم مشخص خطم مشخص  و راهم مشخص.... از سال 1377 سال است درد دل همه را به گوش مسوولان می رسانم و تا آنجا که بتوانم برای احقاق حقوق مردم و رفع کاستی ها و کژی ها در جامعه تلاش می کنم اما گاهی اوقات فکر می کنم در این میان ، تنها چیزی که به آن توجه نمی شود، حق خودم است و از سال 1380 اولین وبلاگ نویس ایرانی و مدیر مسئول روز نامه الكترونیكی درد نیوز و آستارا نیوز و حقوق بشر و محیط زیست فعالیت می كنم..dardnews.ir درباره اخبار و تفسیر حقوق بشر و محیط زیست و درد مردم آستارا و ایران و جهان می نویسم بخاطر ش كتك خوردم..صلاحیتم  با اینكه ریس و عضو شورا محلم بود رد صلاحیت شدم...از هیات امنا مسجد اخراج شدم و حكم شهادت پدر جانباز 65 در صد من را ندادند (با اینكه دكتر دولتی تایید كرد وی بر اثر جانبازی شهید شد ) و مجوز روز نامه الكترونیكی درد نیوز dardnews.ir و درخواست مجوز هفته نامه آبادگران شمال مرا از سال 1379 تاكنون بارها دادم رد صلاحیت شدم ...زندانی و شنكجه شدم از تهران و رشت تا آستارا ...بارها زندانی و كتك خوردم ..هر بار تبریه شدم... و آخرین موردش سال پیش بجرم وبلاگ نویسی و پیامك ..محاكمه شنكجه و زندانی شدم و به شش ماه زندان محكوم شدم وبلاگی كه بمن متعلق نبود و وبلاگی كه پلیس فتا استعلام نشده بود از روی حدس و گمان مرا محكوم كرد .... و حالا كل كار های اقتصادیم را پایمال كردند بیچارم كردند پرونده و زندگی ام و‌اینده فرزند (تك) دانشجو عمران را پایمال كردند ....و پنجمین كتابم بررسی تاریخ حقوق بشر ومحیط زیست را حمایت و خرید نكردند از سال 1390 مچوز و چاپ تا حالا پنچ كتاب مجوز و چاپ شده ..و پنچ كتاب داستان و تاریخی و مجموعه اشعارم را نوشتم...چون حمایت مالی نمی شوم بایگانی كردم دیگر كتاب نمی نویسم....از خبر گزاری  كه دوسال بود كار می كردم و روز نامه ای كه ده سال بود كار می كردم با یك نامه  و یك تلفن بدون علت فقط با گمانه زنی و همان صلاحیت ساختگی اخراج شدم....كلا زندگی ام نیست و نابود شد..خدا را شكر اگر حقوق بازنشستگی ارتش ام نوبد فرزند و زنم گرسنه می شدند..اما زندگی باطل شده بخاطر اینكه اولین وبلاگ نویس معروف ایرانی هستم و از سال 1377 روز نامه نگار   هستم...خدا شكرت من كه می دانم كارم درست به قانون اساسی و انقلاب   و اسلام اعتقاد دارم .... واما.


واما ...بسیاری از مردم فکر می کنند ما خبرنگاران وضعمان خوب است؛ شغلی محکم و بادوام داریم، درآمدمان بالا است و چون در جامعه ، کمابیش از ارج و قربی برخورداریم، اوضاع زندگی مان رو به راه است و همه چیز ردیف و خوب اما شاید باورتان نشود اگر بگویم هیچکدام از این برداشتها درست نیست و اکثریت جماعت ما فقط با سیلی صورتشان را سرخ نگه داشته اند.

امروز  گفتم در جلسه خبرنگاران شبکه های مجازی، وبلاگ نویسی و...به دلیل تبادل وسیع اطلاعات جای هیچ گونه پنهان کاری خبری وجود ندارد از این رو رسانه های مکتوب و جریان اصلی نیز باید بدانند نمی توانند مطلبی را ناگفته باقی بگذارند و بهتر است فضای محدودیت ها را کم کنندو ورود به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی سراسر فرصت نیست و اگر به آن توجه نشود می تواند آفت ها و آسیب هایی را به نظام اطلاع رسانی وارد کند. بعضی وقتها با خود می اندیشم وقتی نمی توانم حق خود و هم صنفی هایم را بستانم، چگونه می توانم ادعا کنم که می توانم از حقوق دیگران دفاع کنم؟!.باید در این عصر به روز باشی تا پیشرفت كنی و جامعه را باخود به جلو بكشانی.
شاید عده ای گمان کنند خبرنگاران وقتی بیکار می شوند که روزنامه مكتوب یا مجازی  آنها توقیف یا تعطیل شود یا چرخ رسانه ای که در آن کار می کنند، به هر دلیل از حرکت بیفتد اما این همه واقعیت ماجرا نیست.
باور کنید بسیاری از خبرنگاران حتی در مجموعه های پرآوازه، روزگار دشواری را سپری می کنند. بسیاری از آنها نه تنها درآمد چندانی ندارند بلکه حتی از حقوق اولیه یک فرد شاغل یعنی حق بیمه هم برخوردار نیستند. بیشتر ماها سالها در رشته های مرتبط با حرفه اطلاع رسانی در دانشگاهها یعنی ارتباطات ، روزنامه نگاری و خبرنگاری تحصیل کرده ایم و سالهای طولانی نیز قلم در دست، به کار نوشتن در رسانه ها مشغول بوده ایم بی آنکه هیچگاه رسمی شویم و بدتر از آن، دورنمای روشنی برای آینده شغلی خود داشته باشیم.
هر روز از مشکلات مردم می گوییم، دیدگاههای مسئولان را منعکس می کنیم، از دردهای جامعه می نویسیم ، به همه امید می دهیم و می کوشیم تا کاستی ها و نارساییها کمتر شود اما گاهی که فشارهای زندگی به شکلی خردکننده ما را تحت فشار می گذارد، از خود می پرسم چرا هیچکس نیست در این بازار آشفته از ما بپرسد خرت به چند؟؛ حتی مسئولان رسانه ها هم در روز خبرنگار کمتر حاضرند مشکلات و سختی های کارکنان خود را بشنوند، چون شاید می دانند درد کجاست و در بسیاری از موارد، کاری از دستشان ساخته نیست. مسئولان دیگر نهادها هم در روز خبرنگار در باره همه مسائل عالم و آدم صحبت می کنند، اما از خبرنگاران نمی پرسند راستی، آیا شما مشکلی ندارید،؟! و یا چه کاری می توانیم برای بهبود وضعیت شما انجام دهیم؟!
با خود فکر می کنم سالها قلم زده ام و روی دستگاه تایپ کرده ام؛ چه بسیار جوهرهایی که روی انگشتانم از بس خبر نوشتم باقی مانده؛ چقدر بارها انگشتانم به دلیل نوشتن بسیار، تاول زده.
بارها پیش آمده به خاطر خطری که در حوزه کاری ام وجود دارد، احساس ترس و وحشت کنم اما در این میان کسی نبوده است که از من به عنوان خبرنگار دفاع کند.
بارها پیش آمده که با درد مردم بگریم و با شادی آنها احساس شادمانی کنم؛ اما گویی درد من خبرنگار برای کسی مهم نیست.
بارها پیش آمده که خواسته ام حرف هایم و درد دلهایم را با مسوولان درمیان بگذارم؛ اما هر بار بیشتر از قبل منصرف شده ام.
می خواهم به همه بگویم اگر خبرنگاری در رسانه ای با کمترین حقوق و با بدترین وضعیت کار می کند دلیل بر رضایتش نیست؛ سکوت او دردهایی با خود دارد که قابل بیان نیست.
در این شرایط، اگر خبرنگاری با توجه به همه مشقات به کار کردن ادامه می دهد، فقط به دلیل اشتیاق و عشق او به حرفه مقدس خبرنگاری و اطلاع رسانی است نه چیز دیگر؛ عشقی جانکاه که باعث شده است عمر ما نسبت به بسیاری از اقشار جامعه کوتاهتر شود بی آنکه حتی قانون سخت و زیان آور بودن حرفه خبرنگاری در مورد بسیاری از ما به اجرا درآید.
مطالبی که می نگارم درد دل خبرنگاران بسیاری است که جز تحمل کردن چاره ای ندارند؛ خصوصا خبرنگاران زن که از نظر من، وضعیت آنها بسیار بسیار بدتر است.
با وجود همه این رنجها و مشکلات، باز هم می خواهم روز خبرنگار را به همه همکاران و دوستانم صمیمانه تبریک بگویم و امیدوارم روزی برسد که با حمایت مسئولان، قلم های ما با شوق بیشتر، هر روز بهتر و زیباتر از روز قبل بنگارد و هیچگاه مشکلات باعث نشود از عشقی که به این حرفه داریم و تعهدی که به مردم سپرده ایم، سر باز بزنیم.
ما اصحاب رسانه به تقدس کار خبری ایمان داریم چرا که معتقدیم ابلاغ پیام رسالت پیامبران است و چه حرفه ای از این زیباتر و مقدس تر و
وقتی می توان منزلت واقعی خبرنگار را دریافت که صورت درستی از فرصت و تهدیدهایی که در مقابل شخص به نام خبرنگار و حرفه ای به نام روزنامه نگاری و نهادهایی به نام رسانه در کشور وجود دارد، را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.
خانیکی ادامه داد: در مواجهه با خبرنگار و حرفه روزنامه نگاری با این سوال ها رو به رو می شویم که خبرنگار به لحاظ حرفه ای، صنفی، حقوقی، معیشتی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی با چه مسایلی در جامعه و نهادهای رسانه ای مواجه است؟ و....ممنوع القلم شدیم زمانی توسط جریان انحرافی و دشمنان دوست نما..اما راهمان را ادامه دادیم و ادامه می دهیم واما راهمان را ادامه دادیم و می دهیم... زنده باد ایران اسلامی و خط امام و رهبر ی... امروز روز خبرنگار سال 94 نیز سپری شد همانند سایر روزها در تقویم امسال ، حتی اگر همچنان دردها و مشکلات در سینه مانده باشد چرخ رسانه ها و نقش خبرنگاران در آن از گذشته نیز پر رنگتر خواهد بود چرا که صاحبان اندیشه و قلم بی آنکه به روزهای تقویم نگاه کنند به وظیفه ای می اندیشند که در قبال جامعه خود دارند ، خبرنگار پر تلاش روزهایت قشنگ و قرین الطاف الهی باد.


اا دارستانی نویسنده و محقق و اولین وبلاگ نویس ایرانی  و روز نامه نگارdardnews.ir

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

جلسه فرماندار و خبرنگاران آستارا بمناسبت روز خبرنگار

تاریخ:یکشنبه 18 مرداد 1394-12:57 ق.ظ

جلسه تجلیل از خبرنگارا فعال آستارا

روز 17 مرداد ماه مصادف با روز شهادت محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) در افغانستان در تقویم رسمی کشور به نام روز خبرنگار تعیین شده است.
محمود صارمی مسوول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در سال 77 در شهر مزار شریف افغانستان به همراه دیپلمات های ایرانی توسط نیروهای طالبان به شهادت رسید.
شهرستان بندر آستارا با 90هزار نفر جمعیت در 200 کیلومتری شهر رشت مرکز استان گیلان واقع شده و به لحاظ شرایط ویژه فرهنگی جزو شهرستانهای پیشتاز رسانه ای محسوب می شود به طوریکه علاوه بر خبرگزاری های ایرنا ، ایسنا ، مهر ، شبستان ، فارس ، تسنیم و دفتر خبری صدا و سیما ، هم اکنون هشت نشریه محلی و نمایندگی چند نشریه استانی و ملی در شهرستان بندر آستارا فعال است.

  فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا ساعت 17 مورخ 17/5/94 در این آیین گفت: خبرنگاران به عنوان چشمان تیزبین جامعه در ثبت و رساندن پیام انقلاب نقش اساسی دارندو زبان گویاجامعه و امین دولت هستند
خبرنگاران شهرستان آستارا  در جلسه حمایت خود از عمل شجاعانه فرماندار و بخشدار مر كزی در خصوص حیران آستارا تقدیر و تشكر ویزه نمودندو تاكید نمودند شهرستان آستارا و منطقه حیران آستارا تا تونل ونه بین طبق تقسیمات كشوری (از قدیم ) جزو استان گیلان استبا احترام به هم وطن های اردبیلی  و مردم استارا افتخار می كنند گیلانی هستند و گیلانی خواهند ماند
 در این جلسه بخشدار مر كزی چنگیز شكوری و معاون عمران فرماندارمهندس پور حضرت  و مدیر حراست میر قربانی  و ریس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی  آستارا جوان حضور داشتند.
فرماندار آستارا : ساختمان جدید فرمانداری آستارا كه در حال ساخت است با بودجه یك میلیارد و پانصد میلیون تومان تصویب در حال اجرا است  و ساختمان  كنونی در شئن شهرستان مرزی استارا نیست و انشاااله بتوانیم این كار را به سرانجام برسانیم و در ساختمان یك  اتاق مخصوص خبرنگاران پیش بینی شده است و هماكنون نیز دفتر روابط عمومی در اختیار خبرنگاران است
 وی گفت خبری خوشی برای شما دارم : ساختمان  جدید ارشاد آستارا فاز اول در هفته دولت افتتاح می شود.خبرنگار آستارایی به مناسبت روز خبرنگار طی آیینی توسط فرمانداری این شهرستان تجلیل شدند.

فرماندار آستارا عصر شنبه در این آیین در محل سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان گفت : حرفه خبرنگاری از سخت ترین حرفه های دنیا محسوب می شود که به سبب آمیخته شدن با عشق و پشتکار همواره از جذابیت ویژه برای این قشر برخوردار است.

مهندس سیروس شفقی با اشاره به اینکه تعامل دو سویه خبرنگاران با مسوولان رضایتمندی و اعتمادسازی طرفین را به همراه می آورد ، افزود : خبرنگاران با نگاه موشکافانه خود نقاط ضعف و کمی و کاستی ها را یادآور می شوند و این حساسیت و دغدغه به عنوان یک سرمایه ارزشمند است.
وی با بیان اینکه خبرنگاران و اصحاب رسانه امید آفرینان جامعه هستند، اظهار کرد : این قشر فعال و سختکوش جامعه بدون هیچ ادعایی همواره در راستای اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی قدم برداشته و زحمات آنان قابل تجلیل و قدردانی است.
فرماندار بندر آستارا ادامه داد : اختصاص یک روز به یک حرفه و یا یک شغل به این معنا نیست که ما زحمات خبرنگاران را در طول سال نادیده بگیریم.
شفقی با یادکردن از اصل صداقت و امانت داری در حرفه خبر ، گفت : خبرنگاران با ایجاد نشاط و شادابی در بین اقشار مختلف جامعه می توانند توسعه و پیشرفت را برای کشور به ارمغان آورند.
وی فعالیت های کمی و کیفی خبرنگاران آستارا را در حوزه پوشش اخبار قابل ستایش خواند و گفت : انتشار دو هزار و 400 خبر و گزارش در حوزه های مختلف توسط نمایندگی پنج خبرگزاری در آستارا و نیز پخش 150 گزارش خبری و رویداد تصویری توسط دفتر خبری صدا و سیمای این شهرستان از شبکه استانی باران در طول سال 93 برگ زرین درخشانی بر تارک فعالیت رسانه ای این شهرستان است.
وی افزود : در این میان انعکاس 140 رویداد شهرستانی ، استانی ، ملی و بین المللی توسط خبرنگاران رسانه های گروهی از برنامه های فرمانداری این شهرستان نشانگر تعامل خبرنگاران با این نهاد است.
.رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستارا نیز در این نشست گفت : انتشار متعدد اخبار در رسانه های گروهی شهرستان آستارا نشانگر اعتلا و رونق بیش از پیش فرهنگ این شهرستان است.
ابوطالب جوان در ادامه گفت : با حمایت فرماندار آستارا در هفته دولت شاهد افتتاح سالن آمفی تئاتر اداره ارشاد پس از سپری شدن 17 سال خواهیم بود.
در این آیین خبرنگاران فعال خبرگزاری ها ، نشریات و دفتر خبری صدا و سیما در شهرستان آستارا تجلیل شدند

ابوطالب جوان روز شنبه در جمع اصحاب رسانه شهرستان آستار در این جلسه با تقدیر و تشكر ویزه از فرماندار آستارابخاطر پی گیریی در بودجه و تسریع در تكمیل آكفی تاتر ارشاد آستارا  افزود : با اختصاص 15 میلیارد ریال اعتبار از محل تبصره 22 بودجه در دولت تدبیر و امید شاهد افتتاح فاز نخست مجتمع فرهنگی و هنری اداره ارشاد در سال جاری خواهیم بودو در هفته دولت افتتاح می گردد.

وی با اشاره به اینکه فاز نخست پروژه شامل سالن آمفی تئاتر 700 نفری است ، اضافه کرد : مراحل نهایی در زمینه راه اندازی سامانه موتورخانه و برق سالن ، تکمیل بخش های باقیمانده مربوط به صحنه و سقف سالن و آماده سازی فضای ورودی مجتمع با سرعت در حال انجام است که تا هفته دولت تکمیل و مورد بهره برداری قرار می گیرد.

وی با تقدیر از حمایت های فرماندار و نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد : فاز دوم مجتمع شامل سالن کوچک تمرین نمایش ، گالری هنری ، نمایشگاه دایمی آثار هنرمندان ، اتاق برای انجمن های هنری و سالن انتظار تا نیمه نخست سال آینده تکمیل و به بهره برداری می رسد.

بگفته جوان عملیات احداث پروژه مجتمع فرهنگی و هنری اداره ارشاد آستارا از سال 1377 و در زمینی به مساحت دو هزار و 345 متر مربع آغاز شد.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستارا در ادامه با تبریک پیشاپیش به مناسبت فرا رسیدن 17 مرداد روز خبرنگار گفت : رسانه های گروهی در راستای ترویج فرهنگ جامعه نقش و تاثیر ویژه ای دارند.


جوان با بیان اینکه خبرنگاران رسانه های مختلف در راستای حفظ آرامش و وحدت در جامعه باید پیشگام شوند ، ادامه داد : اصحاب رسانه با حرکت در چارچوب قانون باید از تبلیغات زودهنگام کاندیداهای احتمالی مجلس شورای اسلامی در رسانه ها خودداری کنند.

وی تنظیم شناسنامه فرهنگی شهرستان با لحاظ کردن شاخص های مختلف نظیر نیروی انسانی فعال در این حوزه ، امکانات سخت افزاری شامل مراکز فرهنگی و هنری و نیز برنامه ریزی با یک رویکرد جدید توسط شورای فرهنگ عمومی را از دیگر برنامه های آینده اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستارا عنوان کرد.

400 هنرمند آستارایی در هفت انجمن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندر آستارا ساماندهی شده اند.


 در این آیین از خبرنگاران خبرگزاری ها ، صدا و سیمای مرکز گیلان و نشریات محلی در شهرستان آستارا و گیلان  به سبب پوشش های خبری جامع ، دقیق و به موقع برنامه های دهه مبارک فجر تجلیل به عمل آمد.

فرمانده انتظامی آستارا : خبرنگاران در تولید امنیت نقش انکارناپذیری دارند

فرمانده انتظامی شهرستان آستارا گفت : خبرنگاران به عنوان طلایه داران آگاهی بخشی نقش انکارناپذیری در تولید امنیت دارند.

سرهنگ رحیم مهدی زاده روز شنبه به مناسبت سالگرد شهادت محمود صارمی و فرا رسیدن روز خبرنگار در مصاحبه با ایرنا گفت : خبرنگاران پیشقراولان و طلایه داران جان بر کف عرصه دانایی هستند.
وی با اشاره به اینکه اصحاب رسانه و قلم همواره به عنوان دیدگان بینا و زبان صریح و گویای مردم شناخته می شوند ، افزود : روز خبرنگار روز قلم های پاکی است که با ایمان و اعتقاد به حاکمیت ارزش های والای مکتبی به نگارش در می آیند.
وی شناساندن ارزش های والای انقلاب در بیرون از مرزهای ایران اسلامی را توسط خبرنگاران کاری ارزشمند برشمرد و اضافه کرد : اصحاب رسانه همواره بازوی توانمند میدان مقاومت بوده اند که شهید صارمی به عنوان پرچمدار این عرصه باید الگوی راستین خبرنگاران باشد.
فرمانده انتظامی آستارا خبرنگاران را تجسم امانت داری ، مسوولیت پذیری ، تعهد و دلسوزی نام برد و اظهار کرد : قشر زحمتکش عرصه خبر وجدان بیدار جهان و تصویر گر زمان خویش هستند چرا که همواره در عمق جامعه زندگی کرده و دردها و مشکلات تمامی اقشار را درک می کنند.
وی داشتن سرعت در کار ، صحت و دقت را از جمله ویژگی های کاری خبرنگاران عنوان کرد و افزود : همه ویژگی های مذکور در کنار اخلاق رسانه ای آنها معنا و مفهوم پیدا می کند.
مهدی زاده فعالیت رسانه ای خبرنگاران آستارا را مطلوب ارزیابی کرد و گفت : هم اینک به علت تعدد نشریات و خبرگزاری ها ، رقابت خبری خوبی نیز در راستای پیشبرد اهداف خطیر اطلاع رسانی در شهرستان آستارا وجود دارد .
به گزارش ایرنا ، روز 17 مرداد ماه مصادف با روز شهادت محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) در افغانستان در تقویم رسمی کشور به نام روز خبرنگار تعیین شده است.
محمود صارمی مسوول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در سال 77 در شهر مزار شریف افغانستان به همراه دیپلمات های ایرانی توسط نیروهای طالبان به شهادت رسید.
شهرستان آستارا با 86 هزار نفر جمعیت در 200 کیلومتری شهر رشت مرکز استان گیلان واقع شده و به لحاظ شرایط ویژه فرهنگی جزو شهرستانهای پیشتاز رسانه ای محسوب می شود به طوری که علاوه بر خبرگزاری های ایرنا ، ایسنا ، مهر ، شبستان ، فارس ، تسنیم و دفتر خبری صدا و سیما ، هم اکنون هشت نشریه محلی و نمایندگی چند نشریه استانی و ملی در این شهرستان فعال است


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فروش زمین ویلایی شمال(آستارا-گردنه حیران) و جنب دانشگاه پیام نور آستارا

تاریخ:جمعه 9 مرداد 1394-03:56 ق.ظ

http://iran-tejarat.com/AdImages/2013/8/5/1353630-233101-3.jpg

قطعه زمین هایی با چشم اندازی بی نظیر(کوه -تپه و دریا)کنار جاده اصلی اردبیل -آستارا به متراژ تقریبی  2000-3000 - 5000 مترمربع واقع در گردنه حیران (جنب تله کابین حیران , سورتمه , کارتینگ , استخر) با قیمتی بسیار مناسب به فروش می رسد.

مشاور املاک زمانی  09118850103

----------------------------------------------

یک قطعه زمین جنب دانشگاه پیام نور آستارا با مساحت 4380 متر مربع با کاربری خدماتی + مسکونی بفروش میرسد.

09117040367داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic