تبلیغات
فعال حقوق بشر و محیط زیست دلنوشته ها - هوشنگ وقر دوست سرهنگ بازنشسته ارتش (نویسنده ومحقق و تحلیل گر و شاعر معاصر )

فعال حقوق بشر و محیط زیست دلنوشته ها دكتر محمد علی هالو

هوشنگ وقر دوست سرهنگ بازنشسته ارتش (نویسنده ومحقق و تحلیل گر و شاعر معاصر )

تاریخ:پنجشنبه 19 فروردین 1395-07:35 ب.ظ

                       (کدخدای با سواد)

چهل وچند سال پیش غلام عباس بدنبال از دست دادن پدر و مادرش  بر اثریک بیماری نوظهور، پریشان حال مدرسه را رها کرد و بدنبال کارگری رفت.

یک روز عصر داشت ته مانده خیارهای خودرا حراج می کرد از راننده دم گاراج شنید ؛ به رفیق اش می گفت : ماندن در این شهر های دور افتاده و توخالی اصلا به صرفه نیست. هرچه بخواهی در تهران است .داخل جوی هایش هم پول ریخته! این گفته در ذهن جوان هفده ساله جرقه ای شد،تا او به یک تصمیم تعیین کننده برسد.  با اندک اندوخته ای که داشت، سوار یک اتو بوس گذری شد و با بیست تومان ظرف سه روز به تهران رسید. غلام عباس با هوش تر از آن بود که بی گدار به آب بزند و بی مقدمه راهی شهری مثل تهران بشود. او نشانی جا هایی را که همشهری هایش پاتوق داشتند را یاد داشت کرده بود.

ساعت هشت صبح روز سوم اتو بوس وارد گاراج  شیشه شد.

تابستان بود و هوای صبحگاهی ملایم. مغازه های حاشیه خیابان تک وتوک باز شده بودند. گرسنه بود از بربری فروشی  با دوریال یک نان خرید و با لذت شروع به خوردن کرد.عجب لذیذ است،  انگار خود نان همه چیز دارد و احتیاج به قاتق ندارد.

برای اینکه گم نشود راسته خیابان راقدم می زد. از میدان حسن آباد دور زد و تا سه راه خیام آمد. با تماشای سازه های مدرن و زیبا خیلی کیف می کرد.گهگاه خم می شد  و داخل جوی های پر از لجن رابا دقت نگاه می کرد، تا شاید به گفته آن راننده  پولی ببیند و جمع کند! اما لجن بقدری غلیظ و تیره بودکه چنین امکانی را نمی داد.

تقریبا تمام مغازه ها باز شده بودند ولی از مشتری خبری نبود. غلام عباس زیاد معطل نشد. تخته پاره ای یافت و شروع کرد به بهم زدن و تکان دادن لجن ها. مغازه داری که دم درمغازه ایستاده بود، رفته بود به بحرغلام عباس!  پسر جان چه شده چیزی گم کرده ای؟ غلام عباس بالهجه غلیظ و خوش باوری و صداقت اش گفت:نخیر آقا در ولایت شنیده بودم که در تهران داخل جوی هایش هم پول ریخته ، دارم می گردم. مغازه دار که مرد میانسالی بود خنده رحم آلودی زد و گفت: بیا با این بیل و فرقون لجن های جلوی مغازه مرا جمع کن ببر این پشت یک خرابه است بریز انجا اگر پول داخلش باشد ظاهر می شود. وقتی جوی را تمیز کردی طرف ظهر بیا یک تومان بتو بدهم .

غلام عباس  شادمانه و بی معطلی شروع کرد. با همین یک حرکت چند روز نگذشته بود که او از صبح تا غروب کارش تمیز نگه داشتن جلوی بیش از ده مغازه شد و روزانه ده تومان، کمی بیشر یا کمتر کاسب بود. از این مبلغ روزانه بیش از پانزده ریال خرج نمی کرد . شب ها هم در زیر پله مسافر خانه اردیبهشت نو بابت نظافت راه پله انجا می خوابید. او اندامی درشت داشت و با مجموعه صفات دیگرش خیلی زود مشهور محل شد. رییس برزن سنگلج به صورت موعدی اورا استخدام نمود.تا بتدریج  شد حقوق بگیر بلدیه تهران! پس از یک سال با داشتن سواد ششم ابتدایی اسخدام رسمی شد.

 اینجا بود که او به ارزش سواد پی برد و تصمیم گرفت سواد و اگاهی های خودش را بالاتر ببرد. با رفتن به کلاس های شبانه، ظرف سه سال جهشی و مستمع آزاددیپلم گرفت و از کارمندی دون پایگی بیرون آمد. شد کارمند رسمی شهرداری پایتخت. بعد از خدمت سر بازی هم امد سر کارش. چند سالی گذشت و او صاحب خانه و زندگی شد. در سی سالگی عایله تشکیل داد. اول شد همسر و بعد هم پدر. در تمام این سالها هرگز از جلد روستایی اش خارج نشد. به گفته همکا رانش او از نادر شهرستانی هایی بودک تهرانیزه نشد.

چند سال پیش او نیز مانند همه باز نشسته شدو برای رهایی از خانه نشینی در یک کتاب فروشی مشغول شد. فرزندان به دنبال هم بزرگ شدند فارغ التحصیل  شدند، و هر کدام بدنبال سرنوشت و زندگی خود رفتند. در انتها او ماند با یک همسر مریض احوال و به آتش فرزندان سوخته، مانند بسیاری از مادران! فرزندان گاهی تفننی وبنوعی رفع تکلیفی اگر سری به والدین می زدند! پنج سال پیش همسرش با دنیا وداع کرد و غلام عباس از غلامی افتاد و فقط عباس اش ما ند!

امشب عباش در یک نشست با خودش یک تصمیم از نوع اول را گرفت. همان که چهل سال پیش پس از شنیدن داستان پول درجوی های تهران گرفته بود. از دار و ندار عمرش بعد از هزینه های تحصیل فرزندان و هزینه های متعدد خیر و شر وبیماری همسر،یک آپارتمان  کوچک برایش مانده بود. ان را فروخت و بارهجرت  به وطن و زادگاهش را بست. در روستای زاد گاهش  یک زمین خیلی کوچک کشاورزی خرید،  تا ضمن  سکونت در انجا به علاقه ذاتی خود زرع و کاشت و موانست با ماکیان برسد و  باقی مانده عمر خود رادر میان همسایگان  مانده از قدیم و جدید تقسیم کند . برای احداث یک سازه به سبک پدری  یک اتاق و یک تنبی (تنوی)اولین نیازش آب بود.

با پرس و جو  فهمید که دیگر روستا مثل سابق کد خدا ندارد بلکه واژه ها  پس از انقلاب تغییراتی یافته.  مثلا کد خدا یا همان کت تا به دهیار تغییر نام داده و دیگر مثل سابق منصوب خان نیست.  شورای اسلامی روستا که خودمنتخب اهالی روستاست دهیار را منصوب می کند.  عباس که تمام  نشریات متعدد محلی را  می خرید و تا یای آخرش را می خواند در یک دو هفته نامه چشمش به عنوانی افتاد  با مضمون ( کدخدای بیسواد) لبخندی زد و بیاد آورد و گفت یادش بخیر خدا بیا مرز مشد خیرالله!

او گرچه دست نشانده خان بودو بی سواد اما گاهی خوش انصافی هایی هم داشت. دور وبرش از گماشتگان خان ازجمله مباشر و تحصیلدار و انواع نوکرها و نوکر صفت هایی که از دست رنج کشاورزان زحمتکش انگل گونه ارتزاق می کردند پر بود.کدخدای بیسواد ما یک مهر برنجی داشت  که مدارک  و نامه هارا  بجای انگشت زدن  مهر می کرد  و این مهر همیشه  بایک نخ موم  مالیده از جا دکمه ای جلیقه اش بدرون جیب اش آویزان بود تا گم نشود.از نظر اداری بیشترین سرو کارش با پاسگاه ژاندارمری بود. او برای جلو گیری از بعضی اجحافات خان ، یا پاسگاه رشادت هایی هم بروز می داد و خرش هم میرفت .گاهی هم جنگ زرگری می کرد.

حالا که سالها گذشته و همردیف او چند سال است که باز نشسته شده . هنوز فکر می کند  کاره ایست. در گشت و گذار روستا که حالا برای خودش شهری شده ول کن نیست. عاشقانه و مسئولانه ایراد ها را می بیند و می گیرد و می دهد به نشریات تا مسئولین را به  وظا یف شان  هشدار بدهد. بنظر می آید که او نمی خواهد ازیاد ها برود که همردیف همان مشدی خیرالله و کد خدای  بازنشسته و بی سواد است !برای خود وظیفه می داند که باید ایراد ها را دید و با سقلمه  به مسئولین تفهیم کرد. برای یافتن ایراد لازم نیست زیاد به کوچه و پس کوچه ها رفت. از سازه های سیخکی که مانند عدد یک در مساحتی شصت متری به دل آسمان شهر فرو رفته است  تا بوی عفن فاضل آبهای  آپارتمان های چند طبقه در هم تنیده که بوی پای حمام حاجی حامامی را می دهد. یا رودخانه مرداب که روزگاری  روزی رسان بیشتر اهالی شهر و روستا بود  وماهی به دم ماهی می چسبید تبدیل به فاضل آب  انواع سازه ها از مسکونی تا صنعتی شده.

اینک کدخدا جوش آورده ونوشته را پشت نوشته ردیف کرده انگار کد خداهای باسواد از نوع لیسانس وفوق لیسانس و  مهندس را خواب برده ! عباس با خود گفت : این کت تا ی بی سوا د چرا حالیش نیست که زمانه عوض شده و انجمن روستا  ان هم از نوع اسلامی اش  این مسئولین را منصوب می کند. مسئولینی که در صداقت و تعهد و سواد وتخصص شان کوچکترین شکی نباید کرد.!

امروز عباس آقا به همراه یکی از همسالان هم روستا یی به دیدن دهیار رفتند. با وجود بیش از چهل و پنج سال در تهران زیستن، هنوزرعب کدخدا خیرالله را در رگها یش حس می کرد. برای همین هرقدربه دفتر دهیاری نزدیک می شدند یک دلهره نا شناخته اورانیشگون می گرفت، که برخورد دهیار با او چگونه خواهد بود. در هر چند قدم خودش را دلداری می داد که انشا الله بخیر خواهد گذشت! دوست همراه اش چند تلنگر به در اتاق دهیاری زد و بدون دریافت اذن دخول  وارد شد. عباس هم دست ها را  در هم فرو برده و در محاذات ناف گره کرده وارد شد.اتاق دهیار  که در جنب مسجد  روستا پیش بینی شده بود (  شاید بخاطر تاکید در تعهد اسلامی ) وارد شدند. اتاق دهیار  به تقریب  شش متر در سه متر بود .سه عدد میز یکی در ضلع غربی  که تقریبا تمام عرض سه متری را  اشغال کرده بود با دو کمد بلند ویژه پرونده ها. روی میز اولی انباشه از انواع رایانه و مانیتور اسکنر و تلفن های متعدد و کلاسورها بود.  عمود به میز دهیار  یک میز بلند تر  مانند میز کنفرانس با شش صندلی در طرفین و یک میز کوچک دیگر انباشته از انواع سخت افزار !

عباس هر چه  چشم می گرداند همه چیز را تمیز و نو می دید که  اصلا قابلیت هیچ نوع قیاس  با دخمه  کد خدایی کدخداخیرالله که قسمتی از آغل دام هایش بودرا نداشت! مرد جوانی حدود  سی و سه ساله پشت میز دهیاری  نشسته بود. با پوششی  بسیار شیک ، کت شلوار سورمه ای با پیراهن یقه انگلیسی به رنگ آبی ملایم، بجای کراوات دو تا از  دکمه هایش از یقه باز بود ، با موهای ژل زده و نگاه های  پر از محبت و تواضع. با ورود تازه وارد ها بلند شد و به استقبال  آنها آمد. یک پنکه سقفی هم آرام می چرخید و هوای شرجی را ملایم می کرد.

با این حرکت دهیار و جو، گیرای اتاق و ظاهر مرتب بیش از حد دهیار، عباس آقا را حسابی تحت تاثیر قرار داده بود.  به او آرامشی داد که دهیار  با آن کد خدا اصلا تناسبی ندارد. به نظر می آمد  که دهیار جوان از آمدن  آن هااطلاع داشته زیرا عباس را تمام قد مورد احترام قرار داد، حتی به او عنوان استادی داد و اورا استاد خطاب کرد. شما افتخار داده اید و برای سکونت  به روستای خودتان آمده اید.  هر خدمتی از من ساخته باشد مضایقه ای نخواهد شد. حتی گفت شما مقام ویژهای داریدچون از تهران به روستا کوچ کرده ایدو این یکی ازاهداف دولت محترم جمهوری اسلامیست!

 با یک خدا حافظی گرم از دفتر بیرون آمدند. عباس  از مقایسه چهل و چند سال پیش  با امروز، هم یک نوع احساس غرور می کردوهم نوعی  حالت یاس داشت. اول اینکه  جامعه اش چقدر پیش رفت کرده ودوم چرا کمی دیرتربدنیا نیامده.

فردا عباس  با جرات و تنها  به دهیاری رفت. بازهم دهیار جوان با همان روحیه دیروز به استقبال او آمد و اورا این بار به روی صندلی کنار میزش دعوت کردو پرسید  امرتان چیه استاد! عباس گفت: مزاحم شدم که یک انشعاب آب به من بدهید. دهیار  با تمام تواضع گفت: به روی چشم به شما آب می دهیم. عباس پرسید جسارت است هزینه چقدر می شود؟دهیار اول گفت پانصد هزار تومان بعد با  نوعی تمجمج گفت:اخیرا گران شده،یک  میلیون تومان شده.

عباس خدا حافظی کرد و رفت بانک  مبلغ یک میلیون تومان به صورت بیست قطعه پنجاه هزار تومانی  گرفت و بلا فاصله  برگشت و وارد اتاق دهیار شد . سلام کرد  دهیار بلند شد و دست داد .او یک ارباب رجوع را داشت توجیه می کرد و نامه ای را گویا به یکی از ادارات برایش می نوشت. عباس دست کرد به جیب اش و بیست قطعه چک پول پنجاه هزاری را  در آورد و گذاشت روی میز. دهیار از  زیر ابر و  نگاه نیمه خشم گینانه ای  به او انداخت و پرسید این چیه؟ عباس با تعجب گفت پول آب است دیگه !دهیار گفت: باید به حساب ریخته شود بردار. فعل امری بود . عباس پول را برداشت و گذاشت جیب اش . آن ارباب رجوع رفت . دهیار سخت برآشفت که این چه کاری بود که تو کردی !عباس گفت مگر من چه کار کردم . دهیار گفت  الان آن مرد می رود و دم دکان ها  می نشیند  و می گوید  دهیار از یک اقا  این قدر پول گرفت. عباس گفت خوب بگوید شما پول انشعاب آب راگرفته اید !دهیار یک نگاه عمیق عاقل اندر سفیه به او انداخت و گفت: حالا  پول را بده و او پول را داد. دهیار شمرد  و گذاشت  در جیب کت اش و گفت فردا آب شما وصل خواهد شد ، بسلامت!

فردا صبح وقتی عباس به سرِ زمین رفت و شیر نصب شده در حیاط را باز کردوآب جریان یافت. کلی اورااز دهیار ممنون کرد. اواخر اردیبهشت ماه کوره انتخابات انجمن های اسلامی شهر و روستا  حسابی داغ شده بود. عباس آقای ناشناس،آستین بالا زده بودو برای دهیار کار ساز و کار راه اندازبرایانتخاب اعضایی که دهیار وابسته به رای آنها بود، تبلیغ می کرد. دم در هر مغازهِروستا که می نشست کلی از دهیار تعریف و تمجید می کرد.

انتخابات انجام شدو اعضا انتخاب شده دهیار مورد حمایت اورا عزل کردند و دیگری را جایگزین کردند. بعضی از اهالی درب یک مغازه طوماری گذاشتند  که ما دهیار قبلی خودمان را می خواهیم! دومین نفرامضاء کنندهعباس آقا بود! او که حالا علاوه بر لقب استاد حاجی آقا هم شده و اهالی اورا حاج آقا صدا می کنند!

ماه مهر رسید و کار ساخت و ساز عباس شامل یک اتاق و یک تنبیبه اتامام رسید و آب و برق و گازهم برقرار شد.او رسماشد ساکن زاد گاهش. بیست روز از مهر ماه گذشته بود . ناشناسی  به گوشی او زنگ زد.ولی خودش را شناساند. او رییس سازمان آب روستایی بود. گفت:وقت شما تمام شده.

-          وقت چی من تمام شده؟

-          تشریف بیارید اداره تا عرض کنم.

عباس  شب را نتوانست بخوابد!

صبح زود قبل از رفتگرها وسربازها بلند شد و راه افتاد. آدرس را گرفته بود. رسید دم در سازمان. ساعت هفت صبح کسی به اداره نمی آید.اما او بی قرار بود، چون نمی دانست که جریان از چه قرار است. ساعتی بعد کارمندان یکی یکی دوتا دو تاآمدند. او هم وارد شد.یک راست رفت طرف دری که رویش نوشته بود اتاق رییس.در زدو وارد شد.خودش را معرفی کرد.رییس جوان شیک پوش و خوش برو بالایی بود و برازنده ریاست. رییس بدون هر مقدمه ای گفت :شما یکصدو پنجاه هزار تو مان ششماه پیش داده اید و ما ششماه به شما  آب موقت داده ایم . حالا برای وصل دایم باید پول کنتر و اتصالات و دستمزد کار را پرداخت کنید تا آب مصرفی تان  باکنتر محاسبه شود. عباس کمی منگ شد. فکر کرد اگر بنام همان غلام عباس می ماند بهتر بود.با لکنت گفت آقا یکصدو پنجاه هزار تومان چیه من یک میلیون تومان پول داده ام!

-به چه کسی داده اید ؟

-به دهیار قبلی!

-شما اشتباه کرده اید  باید  به این اداره مراجعه می کردید.ما الان می توانیم  آب شمارا قطع کنیم و جریمه سنگینی هم ببندیم. بااین همه اگر رسید داشته باشید می توانید پی گیری کنید.

-پس دهیار چکاره است؟

- دهیار رابط بین روستاییان با ادارات و ارگانهاست.

غلام عباس در حالیکه زمزمه می کرد پس آنکه می گفتند ( کتتانی گوور کندی چاپ) چه بود وچشمش سیاهی رفت و عقب عقب رفت و بجای نشستن روی صندلی پشت سرش افتاد! زمانی بخودش آمد  که آبدارچی  اداره  به او آب خوردن تعارف می کرد و رییس اداره  داشت هزینه کل نصب آب روستایی را برای او شرح میدادکه جمعا چهار صدوهشتاد هزار تومان شد!

دهیار سابق در بخشداری موقتا مشغول شده بود. غلام عباس به سراغدهیار معزول رفت. می خواست در بخشداری  سرو صدا بکند  که دهیار به او گفت حتما اشتباهی شده شما پنجاه هزار تومان دیگر به حساب بریز  بقیه را من حل می کنم!  غلام عباس گفت اشتباه یعنی چه من بشما یک میلیون تومان پول نقد داده اماگر تا فردا کنتور من نصب نشود شکایت می کنم و از بخشداری آمد بیرون.

جلوی مغازه با تعدادی از دوستان مانده از سابق نشسته بود و داستان را تعریف می کرد.یکی گفت دوست عزیز دستت جایی بند نمی شود. حتی ممکن است دهیار معزول و زخمی شده از تو بخاطر تهمت زدن شکایت هم بکند!

غلام عباس دید بد جایی بند را آب داده. ضمن سرزنش خود کمی هم از خودش بدش آمد. بخود گفت مرد نا حسابی بعداز چهل و چند سال زندگی دربدر گونه  در پایتخت و دیدن آنهمه ادم جورا جور تو چطور یک کاغذ پاره از او نگرفتی؟از تو بعداز چندین سال  در تهران  با آن همه زحمت و کار گری، شبانه درس خواندن و در جرم خیز ترین نقطه پایتخت به سلامت به زندگی رسیدن این غفلت  قابل دفاع نیست!

فردا بازهم رفت به بخشداری و شروع کرد با دهیار بصدای بلند حرف زدن. من این جریان را به نشریات مرکز و محلی خواهم نوشت و دهیار به دست و پا افتاد، همراه غلامعباس رفتند به اداره آب . این اتاق آن اتاق بالا خره یک مهندس جوان دیگرتقبل کرد که شخصا کنتور را نصب کند و دهیار خیالش راحت شد که شر قضیه را به گردن شریک دیگر انداخته و رفت.

مهندس جوان غلام عباس را به گوشه ای کشید و در گوشی به او گفت:حاج آقا کنتور می خاهی چکار بشما آب داده شده مجانی مصرف کن! این گفته در بدو امر غلام عباس را خوش آمد !  اما وقتی  در منزل کمی استراحت کردو وقایع روز را باز خوانی کرد  با خود گفت: عمری را حلال زندگی کردی حالا آب با هزینه بیت المال را می خواهی هپو کنی؟ این یکنوع دزدیست.

فردا باتزهم رفت سراغ مهندس جوان و ابراز دلگیری کرد و مهندسبا خونسردی ونوعی نگاه تمسخر گونه گفت آن گناه به کردن من و ربطی بتو نخواهد داشت!

چهار ماه گذشت و از کنتور خبر نشد. غلام عباس به دهیار سابق زنگ زد. دهیار با خشونت و حتی نوعی موهن دادزد وگفت : من نفری صد هزار تو مان به آنها پول داده امو انها قبول کرده اندکه بتو کنتور بدهند و تو دیگر حق نداری به من زنگ بزنی و تلفن قطع شد!

باز در جمع دوستان غلام عباس  ما وقع را تعریف کرد.  یکی از نیش و زخم خوردگان  ازاین نوع قضایا گفت:پدر جان فردا این ها منتقل می شوند و مامورین تازه می آیند وقتی پرونده هارا باز بینی کردند ، علاوه بر نرخ سابق برابر نرخ جدید به اضافه مصرف غیر قانونی آب باید چند میلیون تو مان پیاده شوی!

غلام عباس یادش آمد : در گذشته در اداره ها وقتی کارمندی کار اداری قانونی را برای مراجعه کننده ای انجام می داد تذکر می داد. پول چایی در بان فراموش نشود! گویا این با توجه به تورم همان پول چاییست. که امروز خود دربان نیز می گوید حاج آقا کارتان انجام شد؟ و در صورت جواب مثبت شنیدن ،می گوید : حاج آقا شیرینی ما فراموش نشود! غلام عباس با خودش گفت وای بر ما هر قدر از مرکز دور تر می شویم ترفند های ارتشاع پیچیده تر و فشرده تر می شوند، همچنین شیرینی خواه ها  متنوع تر می شوند.

اول به یاد استاد ابراهیم خواجه نوری افتاد که ( ما ایرانی هاتنها کسانی که به فکرشان نیستیم ما ایرانی هاست) بعد به کدخدای بی سواد اندیشید که اگر اورا می شدبا چند تا تخم مرغ یاجوجه خرووس راضی کردو او امروز دارد از خرابی کوچه پس کوچه ها می گوید باید به یادش آورد که  پدر جان بیا یاد بگیر از همکاران دهیار شده ی باسواد و دارای فوق لیسانس ودکترا داری که مردم را میلیون در میلیون نقره داغ می کنند.

سپس با نوعی سرخوردگی به خودش نهیب زد :  که پدر جان در سرزمینی که دکل چندین ده متری چاه نفت در جیب جا می گیرد، کنتور آب مانند یک دانه ارزن در گوشه جیب عددی به حساب نمی آید، برو درس ات را از اول شروع کن !

 

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
canadian medications
یکشنبه 1 مهر 1397 01:41 ق.ظ

You said it perfectly.!
best canadian mail order pharmacies online pharmacy canadian pharmaceuticals for usa sales buy vistagra usa online pharmacies tech school best canadian pharmacies online drugstore online reviews canadian viagra rx from canada pharmacy canada best
www.office.com/setup
پنجشنبه 29 شهریور 1397 01:06 ب.ظ
nice post
cialisvbuy.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 10:55 ب.ظ

Truly tons of wonderful advice.
viagra cialis levitra buy brand cialis cheap cialis 100mg suppliers cialis daily new zealand how to purchase cialis on line cialis pills enter site 20 mg cialis cost cialis en 24 hora cialis generisches kanada buy cialis online legal
cialisvonline.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 02:37 ب.ظ

You said it perfectly.!
american pharmacy cialis generico cialis mexico cialis 05 click here cialis daily uk cialis 5mg billiger compare prices cialis uk when can i take another cialis cialis 100mg suppliers order a sample of cialis warnings for cialis
canadian pharmacies online prescriptions
چهارشنبه 14 شهریور 1397 05:30 ق.ظ

Really lots of excellent data.
canadian pharmaceuticals global pharmacy canada drugstore online shopping buy vistagra online safe is trust pharmacy in canada legitimate canadian pharmacy king canadianpharmacy canadian pharmaceuticals online most reliable canadian pharmacies buy viagra online usa
buy viagra canada
سه شنبه 13 شهریور 1397 09:28 ق.ظ

Thanks a lot, Quite a lot of content!

buy viagra online next day delivery buy cheap viagra pills online where can i buy viagra online is buying viagra online legal ordering viagra usa viagra online viagra buy viagra online pharmacy viagra how can i order viagra viagra how to buy can you buy viagra at walgreens
http://cialisvonline.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 04:54 ب.ظ

Appreciate it. A good amount of postings!

cialis kaufen free cialis cialis online nederland cialis per paypa cialis manufacturer coupon comprar cialis navarr venta cialis en espaa look here cialis cheap canada 5 mg cialis coupon printable cialis 20 mg cost
what happens if a woman takes cialis
دوشنبه 22 مرداد 1397 09:38 ب.ظ

Very good data. Thank you.
cialis 5 mg schweiz how do cialis pills work i recommend cialis generico buy cialis online only best offers 100mg cialis cialis italia gratis cialis generika in deutschland kaufen cialis kaufen buying cialis overnight cialis 5 mg effetti collateral
Buy generic cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 08:43 ق.ظ

Many thanks. I enjoy it.
compare prices cialis uk cialis dose 30mg cialis pills in singapore cilas cheap cialis cialis 10 doctissimo warnings for cialis cialis generico en mexico cialis et insomni cialis lilly tadalafi
Buy cialis online
جمعه 7 اردیبهشت 1397 11:29 ب.ظ

Regards, Ample content.

we recommend cialis info cialis 5mg billiger cialis 5mg prix order a sample of cialis cialis free trial cialis ahumada cialis uk can i take cialis and ecstasy buying cialis in colombia tarif cialis france
Buy viagra online
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 05:51 ب.ظ

You reported it wonderfully.
buy cheapest viagra online viagra online cheap uk cheap viagra pharmacy where to buy sildenafil uk sildenafil prescription order viagra online with prescription buy sildenafil citrate online cost of viagra vigara sildenafil price uk
https://uk.linkedin.com/in/benjamin-appleby-21bb75a0
دوشنبه 20 فروردین 1397 02:07 ب.ظ
This is something me personally and my friends have talked about PLENTY!
Blundering Ben
دوشنبه 20 فروردین 1397 09:27 ق.ظ
They don't really mind doing my nails but hate the fact they flirt a lot of?!
garciniacambogiapremium.net
یکشنبه 19 فروردین 1397 07:55 ب.ظ
Have actually been taking little over a month.
Buy cialis online
شنبه 18 فروردین 1397 08:27 ق.ظ

You actually suggested this superbly.
tadalafil 20mg cialis online napol when will generic cialis be available cialis coupons enter site very cheap cialis achat cialis en suisse cialis generique cialis prices cialis generic availability cialis en 24 hora
Blundering Ben
پنجشنبه 16 فروردین 1397 09:23 ب.ظ
Socialized medicine has ruined the medical career in every nation in which it is often tried.
garciniacambogiapremium.net
پنجشنبه 16 فروردین 1397 01:07 ب.ظ
Have actually been taking little over a month.
pure garcinia cambogia gnc reviews
چهارشنبه 15 فروردین 1397 10:37 ق.ظ
Have actually been taking little over a month.
joma jewellery paw print
چهارشنبه 15 فروردین 1397 06:15 ق.ظ
Sporting bone jewels is a singular style and animal and human bones each with polished and rough look
are used to create outstanding pieces of jewelry.
joma jewellery glasgow
چهارشنبه 15 فروردین 1397 03:33 ق.ظ
Many Jewelry Makers observe this chance and simply manage to trade low quality diamonds at a sky-scraping cost.
Blundering Ben
سه شنبه 14 فروردین 1397 05:43 ب.ظ
Role play and practice. Meet Willie.
Blundering Ben
سه شنبه 14 فروردین 1397 02:37 ب.ظ
Think for an instant of the who didn't have most of the advantages you have
got had in life.
Bungling Ben
سه شنبه 14 فروردین 1397 11:37 ق.ظ
Job was upset at exactly what God had done to him and had been lashing back, feeling abused and betrayed.
Blundering Ben
سه شنبه 14 فروردین 1397 01:47 ق.ظ
For lightweight stuff like clothes, you may possibly pay much more for a flat-rate field
than you'd for a typical package.
Buy generic cialis
دوشنبه 28 اسفند 1396 01:37 ب.ظ

Thank you! Quite a lot of forum posts!

cialis 100mg suppliers fast cialis online cialis free trial acquistare cialis internet generic cialis at walmart cialis prices the best choice cialis woman we choice cialis uk get cheap cialis canadian discount cialis
Free Nintendo
سه شنبه 7 آذر 1396 06:49 ب.ظ
سلام به همه، اولین بازدید من در این وب سایت، و
قطعه ای از نوشتار واقعا برای من مفید است، نگه داشتن پست این نوع مقالات
یا بررسی ها
Foot Complaints
سه شنبه 17 مرداد 1396 03:01 ق.ظ
Greetings! I've been reading your weblog for a while now and finally got the courage
to go ahead and give you a shout out from Porter Tx!
Just wanted to tell you keep up the fantastic work!
How do you prevent Achilles tendonitis?
یکشنبه 15 مرداد 1396 11:16 ق.ظ
Hello! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok.
I'm undoubtedly enjoying your blog and look forward
to new posts.
Zack
سه شنبه 10 مرداد 1396 09:46 ب.ظ
This piece of writing is really a good one it assists
new web users, who are wishing for blogging.
http://kandismitten.weebly.com
دوشنبه 26 تیر 1396 08:33 ب.ظ
Hey there! I could have sworn I've been to this website before but after checking
through some of the post I realized it's new to me.
Anyhow, I'm definitely happy I found it and I'll be bookmarking and checking back often!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo