تبلیغات
فعال حقوق بشر و محیط زیست دلنوشته ها - هوشنگ وقر دوست سرهنگ بازنشسته ارتش (نویسنده ومحقق و تحلیل گر و شاعر معاصر )

فعال حقوق بشر و محیط زیست دلنوشته ها دكتر محمد علی هالو

هوشنگ وقر دوست سرهنگ بازنشسته ارتش (نویسنده ومحقق و تحلیل گر و شاعر معاصر )

تاریخ:پنجشنبه 19 فروردین 1395-07:35 ب.ظ

                       (کدخدای با سواد)

چهل وچند سال پیش غلام عباس بدنبال از دست دادن پدر و مادرش  بر اثریک بیماری نوظهور، پریشان حال مدرسه را رها کرد و بدنبال کارگری رفت.

یک روز عصر داشت ته مانده خیارهای خودرا حراج می کرد از راننده دم گاراج شنید ؛ به رفیق اش می گفت : ماندن در این شهر های دور افتاده و توخالی اصلا به صرفه نیست. هرچه بخواهی در تهران است .داخل جوی هایش هم پول ریخته! این گفته در ذهن جوان هفده ساله جرقه ای شد،تا او به یک تصمیم تعیین کننده برسد.  با اندک اندوخته ای که داشت، سوار یک اتو بوس گذری شد و با بیست تومان ظرف سه روز به تهران رسید. غلام عباس با هوش تر از آن بود که بی گدار به آب بزند و بی مقدمه راهی شهری مثل تهران بشود. او نشانی جا هایی را که همشهری هایش پاتوق داشتند را یاد داشت کرده بود.

ساعت هشت صبح روز سوم اتو بوس وارد گاراج  شیشه شد.

تابستان بود و هوای صبحگاهی ملایم. مغازه های حاشیه خیابان تک وتوک باز شده بودند. گرسنه بود از بربری فروشی  با دوریال یک نان خرید و با لذت شروع به خوردن کرد.عجب لذیذ است،  انگار خود نان همه چیز دارد و احتیاج به قاتق ندارد.

برای اینکه گم نشود راسته خیابان راقدم می زد. از میدان حسن آباد دور زد و تا سه راه خیام آمد. با تماشای سازه های مدرن و زیبا خیلی کیف می کرد.گهگاه خم می شد  و داخل جوی های پر از لجن رابا دقت نگاه می کرد، تا شاید به گفته آن راننده  پولی ببیند و جمع کند! اما لجن بقدری غلیظ و تیره بودکه چنین امکانی را نمی داد.

تقریبا تمام مغازه ها باز شده بودند ولی از مشتری خبری نبود. غلام عباس زیاد معطل نشد. تخته پاره ای یافت و شروع کرد به بهم زدن و تکان دادن لجن ها. مغازه داری که دم درمغازه ایستاده بود، رفته بود به بحرغلام عباس!  پسر جان چه شده چیزی گم کرده ای؟ غلام عباس بالهجه غلیظ و خوش باوری و صداقت اش گفت:نخیر آقا در ولایت شنیده بودم که در تهران داخل جوی هایش هم پول ریخته ، دارم می گردم. مغازه دار که مرد میانسالی بود خنده رحم آلودی زد و گفت: بیا با این بیل و فرقون لجن های جلوی مغازه مرا جمع کن ببر این پشت یک خرابه است بریز انجا اگر پول داخلش باشد ظاهر می شود. وقتی جوی را تمیز کردی طرف ظهر بیا یک تومان بتو بدهم .

غلام عباس  شادمانه و بی معطلی شروع کرد. با همین یک حرکت چند روز نگذشته بود که او از صبح تا غروب کارش تمیز نگه داشتن جلوی بیش از ده مغازه شد و روزانه ده تومان، کمی بیشر یا کمتر کاسب بود. از این مبلغ روزانه بیش از پانزده ریال خرج نمی کرد . شب ها هم در زیر پله مسافر خانه اردیبهشت نو بابت نظافت راه پله انجا می خوابید. او اندامی درشت داشت و با مجموعه صفات دیگرش خیلی زود مشهور محل شد. رییس برزن سنگلج به صورت موعدی اورا استخدام نمود.تا بتدریج  شد حقوق بگیر بلدیه تهران! پس از یک سال با داشتن سواد ششم ابتدایی اسخدام رسمی شد.

 اینجا بود که او به ارزش سواد پی برد و تصمیم گرفت سواد و اگاهی های خودش را بالاتر ببرد. با رفتن به کلاس های شبانه، ظرف سه سال جهشی و مستمع آزاددیپلم گرفت و از کارمندی دون پایگی بیرون آمد. شد کارمند رسمی شهرداری پایتخت. بعد از خدمت سر بازی هم امد سر کارش. چند سالی گذشت و او صاحب خانه و زندگی شد. در سی سالگی عایله تشکیل داد. اول شد همسر و بعد هم پدر. در تمام این سالها هرگز از جلد روستایی اش خارج نشد. به گفته همکا رانش او از نادر شهرستانی هایی بودک تهرانیزه نشد.

چند سال پیش او نیز مانند همه باز نشسته شدو برای رهایی از خانه نشینی در یک کتاب فروشی مشغول شد. فرزندان به دنبال هم بزرگ شدند فارغ التحصیل  شدند، و هر کدام بدنبال سرنوشت و زندگی خود رفتند. در انتها او ماند با یک همسر مریض احوال و به آتش فرزندان سوخته، مانند بسیاری از مادران! فرزندان گاهی تفننی وبنوعی رفع تکلیفی اگر سری به والدین می زدند! پنج سال پیش همسرش با دنیا وداع کرد و غلام عباس از غلامی افتاد و فقط عباس اش ما ند!

امشب عباش در یک نشست با خودش یک تصمیم از نوع اول را گرفت. همان که چهل سال پیش پس از شنیدن داستان پول درجوی های تهران گرفته بود. از دار و ندار عمرش بعد از هزینه های تحصیل فرزندان و هزینه های متعدد خیر و شر وبیماری همسر،یک آپارتمان  کوچک برایش مانده بود. ان را فروخت و بارهجرت  به وطن و زادگاهش را بست. در روستای زاد گاهش  یک زمین خیلی کوچک کشاورزی خرید،  تا ضمن  سکونت در انجا به علاقه ذاتی خود زرع و کاشت و موانست با ماکیان برسد و  باقی مانده عمر خود رادر میان همسایگان  مانده از قدیم و جدید تقسیم کند . برای احداث یک سازه به سبک پدری  یک اتاق و یک تنبی (تنوی)اولین نیازش آب بود.

با پرس و جو  فهمید که دیگر روستا مثل سابق کد خدا ندارد بلکه واژه ها  پس از انقلاب تغییراتی یافته.  مثلا کد خدا یا همان کت تا به دهیار تغییر نام داده و دیگر مثل سابق منصوب خان نیست.  شورای اسلامی روستا که خودمنتخب اهالی روستاست دهیار را منصوب می کند.  عباس که تمام  نشریات متعدد محلی را  می خرید و تا یای آخرش را می خواند در یک دو هفته نامه چشمش به عنوانی افتاد  با مضمون ( کدخدای بیسواد) لبخندی زد و بیاد آورد و گفت یادش بخیر خدا بیا مرز مشد خیرالله!

او گرچه دست نشانده خان بودو بی سواد اما گاهی خوش انصافی هایی هم داشت. دور وبرش از گماشتگان خان ازجمله مباشر و تحصیلدار و انواع نوکرها و نوکر صفت هایی که از دست رنج کشاورزان زحمتکش انگل گونه ارتزاق می کردند پر بود.کدخدای بیسواد ما یک مهر برنجی داشت  که مدارک  و نامه هارا  بجای انگشت زدن  مهر می کرد  و این مهر همیشه  بایک نخ موم  مالیده از جا دکمه ای جلیقه اش بدرون جیب اش آویزان بود تا گم نشود.از نظر اداری بیشترین سرو کارش با پاسگاه ژاندارمری بود. او برای جلو گیری از بعضی اجحافات خان ، یا پاسگاه رشادت هایی هم بروز می داد و خرش هم میرفت .گاهی هم جنگ زرگری می کرد.

حالا که سالها گذشته و همردیف او چند سال است که باز نشسته شده . هنوز فکر می کند  کاره ایست. در گشت و گذار روستا که حالا برای خودش شهری شده ول کن نیست. عاشقانه و مسئولانه ایراد ها را می بیند و می گیرد و می دهد به نشریات تا مسئولین را به  وظا یف شان  هشدار بدهد. بنظر می آید که او نمی خواهد ازیاد ها برود که همردیف همان مشدی خیرالله و کد خدای  بازنشسته و بی سواد است !برای خود وظیفه می داند که باید ایراد ها را دید و با سقلمه  به مسئولین تفهیم کرد. برای یافتن ایراد لازم نیست زیاد به کوچه و پس کوچه ها رفت. از سازه های سیخکی که مانند عدد یک در مساحتی شصت متری به دل آسمان شهر فرو رفته است  تا بوی عفن فاضل آبهای  آپارتمان های چند طبقه در هم تنیده که بوی پای حمام حاجی حامامی را می دهد. یا رودخانه مرداب که روزگاری  روزی رسان بیشتر اهالی شهر و روستا بود  وماهی به دم ماهی می چسبید تبدیل به فاضل آب  انواع سازه ها از مسکونی تا صنعتی شده.

اینک کدخدا جوش آورده ونوشته را پشت نوشته ردیف کرده انگار کد خداهای باسواد از نوع لیسانس وفوق لیسانس و  مهندس را خواب برده ! عباس با خود گفت : این کت تا ی بی سوا د چرا حالیش نیست که زمانه عوض شده و انجمن روستا  ان هم از نوع اسلامی اش  این مسئولین را منصوب می کند. مسئولینی که در صداقت و تعهد و سواد وتخصص شان کوچکترین شکی نباید کرد.!

امروز عباس آقا به همراه یکی از همسالان هم روستا یی به دیدن دهیار رفتند. با وجود بیش از چهل و پنج سال در تهران زیستن، هنوزرعب کدخدا خیرالله را در رگها یش حس می کرد. برای همین هرقدربه دفتر دهیاری نزدیک می شدند یک دلهره نا شناخته اورانیشگون می گرفت، که برخورد دهیار با او چگونه خواهد بود. در هر چند قدم خودش را دلداری می داد که انشا الله بخیر خواهد گذشت! دوست همراه اش چند تلنگر به در اتاق دهیاری زد و بدون دریافت اذن دخول  وارد شد. عباس هم دست ها را  در هم فرو برده و در محاذات ناف گره کرده وارد شد.اتاق دهیار  که در جنب مسجد  روستا پیش بینی شده بود (  شاید بخاطر تاکید در تعهد اسلامی ) وارد شدند. اتاق دهیار  به تقریب  شش متر در سه متر بود .سه عدد میز یکی در ضلع غربی  که تقریبا تمام عرض سه متری را  اشغال کرده بود با دو کمد بلند ویژه پرونده ها. روی میز اولی انباشه از انواع رایانه و مانیتور اسکنر و تلفن های متعدد و کلاسورها بود.  عمود به میز دهیار  یک میز بلند تر  مانند میز کنفرانس با شش صندلی در طرفین و یک میز کوچک دیگر انباشته از انواع سخت افزار !

عباس هر چه  چشم می گرداند همه چیز را تمیز و نو می دید که  اصلا قابلیت هیچ نوع قیاس  با دخمه  کد خدایی کدخداخیرالله که قسمتی از آغل دام هایش بودرا نداشت! مرد جوانی حدود  سی و سه ساله پشت میز دهیاری  نشسته بود. با پوششی  بسیار شیک ، کت شلوار سورمه ای با پیراهن یقه انگلیسی به رنگ آبی ملایم، بجای کراوات دو تا از  دکمه هایش از یقه باز بود ، با موهای ژل زده و نگاه های  پر از محبت و تواضع. با ورود تازه وارد ها بلند شد و به استقبال  آنها آمد. یک پنکه سقفی هم آرام می چرخید و هوای شرجی را ملایم می کرد.

با این حرکت دهیار و جو، گیرای اتاق و ظاهر مرتب بیش از حد دهیار، عباس آقا را حسابی تحت تاثیر قرار داده بود.  به او آرامشی داد که دهیار  با آن کد خدا اصلا تناسبی ندارد. به نظر می آمد  که دهیار جوان از آمدن  آن هااطلاع داشته زیرا عباس را تمام قد مورد احترام قرار داد، حتی به او عنوان استادی داد و اورا استاد خطاب کرد. شما افتخار داده اید و برای سکونت  به روستای خودتان آمده اید.  هر خدمتی از من ساخته باشد مضایقه ای نخواهد شد. حتی گفت شما مقام ویژهای داریدچون از تهران به روستا کوچ کرده ایدو این یکی ازاهداف دولت محترم جمهوری اسلامیست!

 با یک خدا حافظی گرم از دفتر بیرون آمدند. عباس  از مقایسه چهل و چند سال پیش  با امروز، هم یک نوع احساس غرور می کردوهم نوعی  حالت یاس داشت. اول اینکه  جامعه اش چقدر پیش رفت کرده ودوم چرا کمی دیرتربدنیا نیامده.

فردا عباس  با جرات و تنها  به دهیاری رفت. بازهم دهیار جوان با همان روحیه دیروز به استقبال او آمد و اورا این بار به روی صندلی کنار میزش دعوت کردو پرسید  امرتان چیه استاد! عباس گفت: مزاحم شدم که یک انشعاب آب به من بدهید. دهیار  با تمام تواضع گفت: به روی چشم به شما آب می دهیم. عباس پرسید جسارت است هزینه چقدر می شود؟دهیار اول گفت پانصد هزار تومان بعد با  نوعی تمجمج گفت:اخیرا گران شده،یک  میلیون تومان شده.

عباس خدا حافظی کرد و رفت بانک  مبلغ یک میلیون تومان به صورت بیست قطعه پنجاه هزار تومانی  گرفت و بلا فاصله  برگشت و وارد اتاق دهیار شد . سلام کرد  دهیار بلند شد و دست داد .او یک ارباب رجوع را داشت توجیه می کرد و نامه ای را گویا به یکی از ادارات برایش می نوشت. عباس دست کرد به جیب اش و بیست قطعه چک پول پنجاه هزاری را  در آورد و گذاشت روی میز. دهیار از  زیر ابر و  نگاه نیمه خشم گینانه ای  به او انداخت و پرسید این چیه؟ عباس با تعجب گفت پول آب است دیگه !دهیار گفت: باید به حساب ریخته شود بردار. فعل امری بود . عباس پول را برداشت و گذاشت جیب اش . آن ارباب رجوع رفت . دهیار سخت برآشفت که این چه کاری بود که تو کردی !عباس گفت مگر من چه کار کردم . دهیار گفت  الان آن مرد می رود و دم دکان ها  می نشیند  و می گوید  دهیار از یک اقا  این قدر پول گرفت. عباس گفت خوب بگوید شما پول انشعاب آب راگرفته اید !دهیار یک نگاه عمیق عاقل اندر سفیه به او انداخت و گفت: حالا  پول را بده و او پول را داد. دهیار شمرد  و گذاشت  در جیب کت اش و گفت فردا آب شما وصل خواهد شد ، بسلامت!

فردا صبح وقتی عباس به سرِ زمین رفت و شیر نصب شده در حیاط را باز کردوآب جریان یافت. کلی اورااز دهیار ممنون کرد. اواخر اردیبهشت ماه کوره انتخابات انجمن های اسلامی شهر و روستا  حسابی داغ شده بود. عباس آقای ناشناس،آستین بالا زده بودو برای دهیار کار ساز و کار راه اندازبرایانتخاب اعضایی که دهیار وابسته به رای آنها بود، تبلیغ می کرد. دم در هر مغازهِروستا که می نشست کلی از دهیار تعریف و تمجید می کرد.

انتخابات انجام شدو اعضا انتخاب شده دهیار مورد حمایت اورا عزل کردند و دیگری را جایگزین کردند. بعضی از اهالی درب یک مغازه طوماری گذاشتند  که ما دهیار قبلی خودمان را می خواهیم! دومین نفرامضاء کنندهعباس آقا بود! او که حالا علاوه بر لقب استاد حاجی آقا هم شده و اهالی اورا حاج آقا صدا می کنند!

ماه مهر رسید و کار ساخت و ساز عباس شامل یک اتاق و یک تنبیبه اتامام رسید و آب و برق و گازهم برقرار شد.او رسماشد ساکن زاد گاهش. بیست روز از مهر ماه گذشته بود . ناشناسی  به گوشی او زنگ زد.ولی خودش را شناساند. او رییس سازمان آب روستایی بود. گفت:وقت شما تمام شده.

-          وقت چی من تمام شده؟

-          تشریف بیارید اداره تا عرض کنم.

عباس  شب را نتوانست بخوابد!

صبح زود قبل از رفتگرها وسربازها بلند شد و راه افتاد. آدرس را گرفته بود. رسید دم در سازمان. ساعت هفت صبح کسی به اداره نمی آید.اما او بی قرار بود، چون نمی دانست که جریان از چه قرار است. ساعتی بعد کارمندان یکی یکی دوتا دو تاآمدند. او هم وارد شد.یک راست رفت طرف دری که رویش نوشته بود اتاق رییس.در زدو وارد شد.خودش را معرفی کرد.رییس جوان شیک پوش و خوش برو بالایی بود و برازنده ریاست. رییس بدون هر مقدمه ای گفت :شما یکصدو پنجاه هزار تو مان ششماه پیش داده اید و ما ششماه به شما  آب موقت داده ایم . حالا برای وصل دایم باید پول کنتر و اتصالات و دستمزد کار را پرداخت کنید تا آب مصرفی تان  باکنتر محاسبه شود. عباس کمی منگ شد. فکر کرد اگر بنام همان غلام عباس می ماند بهتر بود.با لکنت گفت آقا یکصدو پنجاه هزار تومان چیه من یک میلیون تومان پول داده ام!

-به چه کسی داده اید ؟

-به دهیار قبلی!

-شما اشتباه کرده اید  باید  به این اداره مراجعه می کردید.ما الان می توانیم  آب شمارا قطع کنیم و جریمه سنگینی هم ببندیم. بااین همه اگر رسید داشته باشید می توانید پی گیری کنید.

-پس دهیار چکاره است؟

- دهیار رابط بین روستاییان با ادارات و ارگانهاست.

غلام عباس در حالیکه زمزمه می کرد پس آنکه می گفتند ( کتتانی گوور کندی چاپ) چه بود وچشمش سیاهی رفت و عقب عقب رفت و بجای نشستن روی صندلی پشت سرش افتاد! زمانی بخودش آمد  که آبدارچی  اداره  به او آب خوردن تعارف می کرد و رییس اداره  داشت هزینه کل نصب آب روستایی را برای او شرح میدادکه جمعا چهار صدوهشتاد هزار تومان شد!

دهیار سابق در بخشداری موقتا مشغول شده بود. غلام عباس به سراغدهیار معزول رفت. می خواست در بخشداری  سرو صدا بکند  که دهیار به او گفت حتما اشتباهی شده شما پنجاه هزار تومان دیگر به حساب بریز  بقیه را من حل می کنم!  غلام عباس گفت اشتباه یعنی چه من بشما یک میلیون تومان پول نقد داده اماگر تا فردا کنتور من نصب نشود شکایت می کنم و از بخشداری آمد بیرون.

جلوی مغازه با تعدادی از دوستان مانده از سابق نشسته بود و داستان را تعریف می کرد.یکی گفت دوست عزیز دستت جایی بند نمی شود. حتی ممکن است دهیار معزول و زخمی شده از تو بخاطر تهمت زدن شکایت هم بکند!

غلام عباس دید بد جایی بند را آب داده. ضمن سرزنش خود کمی هم از خودش بدش آمد. بخود گفت مرد نا حسابی بعداز چهل و چند سال زندگی دربدر گونه  در پایتخت و دیدن آنهمه ادم جورا جور تو چطور یک کاغذ پاره از او نگرفتی؟از تو بعداز چندین سال  در تهران  با آن همه زحمت و کار گری، شبانه درس خواندن و در جرم خیز ترین نقطه پایتخت به سلامت به زندگی رسیدن این غفلت  قابل دفاع نیست!

فردا بازهم رفت به بخشداری و شروع کرد با دهیار بصدای بلند حرف زدن. من این جریان را به نشریات مرکز و محلی خواهم نوشت و دهیار به دست و پا افتاد، همراه غلامعباس رفتند به اداره آب . این اتاق آن اتاق بالا خره یک مهندس جوان دیگرتقبل کرد که شخصا کنتور را نصب کند و دهیار خیالش راحت شد که شر قضیه را به گردن شریک دیگر انداخته و رفت.

مهندس جوان غلام عباس را به گوشه ای کشید و در گوشی به او گفت:حاج آقا کنتور می خاهی چکار بشما آب داده شده مجانی مصرف کن! این گفته در بدو امر غلام عباس را خوش آمد !  اما وقتی  در منزل کمی استراحت کردو وقایع روز را باز خوانی کرد  با خود گفت: عمری را حلال زندگی کردی حالا آب با هزینه بیت المال را می خواهی هپو کنی؟ این یکنوع دزدیست.

فردا باتزهم رفت سراغ مهندس جوان و ابراز دلگیری کرد و مهندسبا خونسردی ونوعی نگاه تمسخر گونه گفت آن گناه به کردن من و ربطی بتو نخواهد داشت!

چهار ماه گذشت و از کنتور خبر نشد. غلام عباس به دهیار سابق زنگ زد. دهیار با خشونت و حتی نوعی موهن دادزد وگفت : من نفری صد هزار تو مان به آنها پول داده امو انها قبول کرده اندکه بتو کنتور بدهند و تو دیگر حق نداری به من زنگ بزنی و تلفن قطع شد!

باز در جمع دوستان غلام عباس  ما وقع را تعریف کرد.  یکی از نیش و زخم خوردگان  ازاین نوع قضایا گفت:پدر جان فردا این ها منتقل می شوند و مامورین تازه می آیند وقتی پرونده هارا باز بینی کردند ، علاوه بر نرخ سابق برابر نرخ جدید به اضافه مصرف غیر قانونی آب باید چند میلیون تو مان پیاده شوی!

غلام عباس یادش آمد : در گذشته در اداره ها وقتی کارمندی کار اداری قانونی را برای مراجعه کننده ای انجام می داد تذکر می داد. پول چایی در بان فراموش نشود! گویا این با توجه به تورم همان پول چاییست. که امروز خود دربان نیز می گوید حاج آقا کارتان انجام شد؟ و در صورت جواب مثبت شنیدن ،می گوید : حاج آقا شیرینی ما فراموش نشود! غلام عباس با خودش گفت وای بر ما هر قدر از مرکز دور تر می شویم ترفند های ارتشاع پیچیده تر و فشرده تر می شوند، همچنین شیرینی خواه ها  متنوع تر می شوند.

اول به یاد استاد ابراهیم خواجه نوری افتاد که ( ما ایرانی هاتنها کسانی که به فکرشان نیستیم ما ایرانی هاست) بعد به کدخدای بی سواد اندیشید که اگر اورا می شدبا چند تا تخم مرغ یاجوجه خرووس راضی کردو او امروز دارد از خرابی کوچه پس کوچه ها می گوید باید به یادش آورد که  پدر جان بیا یاد بگیر از همکاران دهیار شده ی باسواد و دارای فوق لیسانس ودکترا داری که مردم را میلیون در میلیون نقره داغ می کنند.

سپس با نوعی سرخوردگی به خودش نهیب زد :  که پدر جان در سرزمینی که دکل چندین ده متری چاه نفت در جیب جا می گیرد، کنتور آب مانند یک دانه ارزن در گوشه جیب عددی به حساب نمی آید، برو درس ات را از اول شروع کن !

 

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
buy cialis cheap
جمعه 16 آذر 1397 07:07 ق.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
cialis canada cialis 5 mg schweiz buying cialis overnight pastillas cialis y alcoho cialis side effects cialis y deporte buy cialis online does cialis cause gout cialis generic availability cialis tadalafil
buy generic cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 11:58 ق.ظ

Superb stuff. Regards!
acquistare cialis internet cialis 20mg preis cf click here take cialis generic cialis at walmart how much does a cialis cost cialis lowest price cialis super kamagra tarif cialis france cialis sale online tadalafil 20 mg
Cialis pills
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:52 ب.ظ

Factor well considered.!
cialis online cialis savings card prezzo di cialis in bulgaria cialis online napol cialis para que sirve acquistare cialis internet cialis prices in england cialis therapie cialis generico cialis 30 day trial coupon
Cialis prices
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:43 ق.ظ

With thanks, Ample posts.

cialis diario compra wow cialis 20 chinese cialis 50 mg cialis dosage recommendations generic for cialis precios cialis peru cialis pills tadalafil 5mg price cialis wal mart pharmacy acheter cialis meilleur pri
Generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 04:37 ب.ظ

You stated it really well.
cialis y deporte rx cialis para comprar cialis 5 mg 40 mg cialis what if i take miglior cialis generico order generic cialis online generic cialis pill online prezzo di cialis in bulgaria cialis 100 mg 30 tablet cialis arginine interactio
Online cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 05:17 ق.ظ

Regards! A lot of knowledge!

cialis online holland safe site to buy cialis online purchase once a day cialis cialis pills in singapore cialis e hiv click now cialis from canada dose size of cialis cialis 20 mg cost cialis 20mg prix en pharmacie generic cialis at the pharmacy
Generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 05:11 ب.ظ

Seriously a lot of very good tips.
when will generic cialis be available we use it 50 mg cialis dose cialis 5mg cialis sans ordonnance purchase once a day cialis cialis y deporte cialis daily new zealand cialis daily new zealand cialis uk next day no prescription cialis cheap
buy cialis pills online
دوشنبه 12 آذر 1397 04:59 ق.ظ

Reliable facts. Appreciate it.
cialis australia org cialis generika in deutschland kaufen tarif cialis france calis cialis 20 mg best price buying cialis overnight cialis italia gratis cialis usa cost buying brand cialis online safe dosage for cialis
buy generic cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 04:36 ب.ظ

Great posts. Thank you.
how to buy cialis online usa cialis coupons printable cialis official site 200 cialis coupon cialis canada rx cialis para comprar cialis 10 doctissimo cost of cialis cvs look here cialis order on line american pharmacy cialis
Online cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 04:36 ق.ظ

With thanks. An abundance of content!

buying brand cialis online cialis professional from usa safe dosage for cialis dosagem ideal cialis cialis 200 dollar savings card buy cialis sample pack price cialis wal mart pharmacy comprar cialis navarr enter site 20 mg cialis cost buy online cialis 5mg
Cialis pills
شنبه 10 آذر 1397 05:11 ب.ظ

You reported it exceptionally well.
cipla cialis online cialis daily we choice free trial of cialis i recommend cialis generico cialis for sale in europa cialis flussig legalidad de comprar cialis cialis name brand cheap import cialis cialis en 24 hora
Cialis 20 mg
شنبه 10 آذر 1397 04:12 ق.ظ

Very good write ups. Thanks!
cialis kaufen cialis generico en mexico cialis prezzo di mercato cialis from canada cuanto cuesta cialis yaho look here cialis cheap canada cialis en 24 hora best generic drugs cialis viagra vs cialis vs levitra cialis 5mg billiger
buy cialis cheap
جمعه 9 آذر 1397 04:57 ب.ظ

Cheers! Quite a lot of write ups!

prezzo cialis a buon mercato viagra vs cialis vs levitra cialis with 2 days delivery price cialis best the best choice cialis woman purchasing cialis on the internet comprar cialis navarr overnight cialis tadalafil warnings for cialis prezzo cialis a buon mercato
buy cialis
جمعه 9 آذر 1397 05:12 ق.ظ

This is nicely expressed. !
female cialis no prescription cialis 5 mg para diabeticos discount cialis fast cialis online interactions for cialis only here cialis pills click here take cialis look here cialis cheap canada cialis for sale south africa cialis 20 mg
buy cialis uk
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:50 ب.ظ

Appreciate it. Lots of info.

cialis canadian drugs we choice free trial of cialis what is cialis precios cialis peru cialis australia org cialis 5 mg para diabeticos cialis online deutschland interactions for cialis cialis taglich cialis official site
Cialis canada
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:58 ق.ظ

You definitely made your point.
cialis tablets cialis australian price buy cialis uk no prescription viagra or cialis cialis pills boards cialis purchasing cialis rezeptfrei cialis 5 mg funziona cialis patent expiration cialis 5 mg scheda tecnica
Buy generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:05 ب.ظ

You said it adequately.!
buy cheap cialis in uk dosagem ideal cialis cialis generico milano american pharmacy cialis cialis uk next day 5 mg cialis coupon printable cuanto cuesta cialis yaho acheter cialis meilleur pri cialis farmacias guadalajara tesco price cialis
cheap 20mg levitra
جمعه 20 مهر 1397 09:47 ق.ظ

Incredible a good deal of good advice.
buy levitra generic buy 10 mg levitra levitra prices buy levitra buy levitra generic levitra 20 mg bayer prezzo buy generic levitra levitra buy levitra generic vardenafil
Buy cialis online
سه شنبه 10 مهر 1397 07:43 ب.ظ

Cheers. Great stuff!
cialis 20 mg cost what is cialis cialis 20mg prix en pharmacie cialis vs viagra generico cialis mexico free generic cialis generic cialis in vietnam where do you buy cialis generic cialis tadalafil buy cialis online
buy cialis online safely
یکشنبه 8 مهر 1397 01:23 ب.ظ

You made your point!
generic cialis pro cialis 20 mg cost cialis per paypa cialis generico lilly cilas no prescription cialis cheap chinese cialis 50 mg cialis 20 mg look here cialis order on line only now cialis for sale in us
canadian medications
یکشنبه 1 مهر 1397 01:41 ق.ظ

You said it perfectly.!
best canadian mail order pharmacies online pharmacy canadian pharmaceuticals for usa sales buy vistagra usa online pharmacies tech school best canadian pharmacies online drugstore online reviews canadian viagra rx from canada pharmacy canada best
www.office.com/setup
پنجشنبه 29 شهریور 1397 01:06 ب.ظ
nice post
cialisvbuy.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 10:55 ب.ظ

Truly tons of wonderful advice.
viagra cialis levitra buy brand cialis cheap cialis 100mg suppliers cialis daily new zealand how to purchase cialis on line cialis pills enter site 20 mg cialis cost cialis en 24 hora cialis generisches kanada buy cialis online legal
cialisvonline.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 02:37 ب.ظ

You said it perfectly.!
american pharmacy cialis generico cialis mexico cialis 05 click here cialis daily uk cialis 5mg billiger compare prices cialis uk when can i take another cialis cialis 100mg suppliers order a sample of cialis warnings for cialis
canadian pharmacies online prescriptions
چهارشنبه 14 شهریور 1397 05:30 ق.ظ

Really lots of excellent data.
canadian pharmaceuticals global pharmacy canada drugstore online shopping buy vistagra online safe is trust pharmacy in canada legitimate canadian pharmacy king canadianpharmacy canadian pharmaceuticals online most reliable canadian pharmacies buy viagra online usa
buy viagra canada
سه شنبه 13 شهریور 1397 09:28 ق.ظ

Thanks a lot, Quite a lot of content!

buy viagra online next day delivery buy cheap viagra pills online where can i buy viagra online is buying viagra online legal ordering viagra usa viagra online viagra buy viagra online pharmacy viagra how can i order viagra viagra how to buy can you buy viagra at walgreens
http://cialisvonline.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 04:54 ب.ظ

Appreciate it. A good amount of postings!

cialis kaufen free cialis cialis online nederland cialis per paypa cialis manufacturer coupon comprar cialis navarr venta cialis en espaa look here cialis cheap canada 5 mg cialis coupon printable cialis 20 mg cost
what happens if a woman takes cialis
دوشنبه 22 مرداد 1397 09:38 ب.ظ

Very good data. Thank you.
cialis 5 mg schweiz how do cialis pills work i recommend cialis generico buy cialis online only best offers 100mg cialis cialis italia gratis cialis generika in deutschland kaufen cialis kaufen buying cialis overnight cialis 5 mg effetti collateral
Buy generic cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 08:43 ق.ظ

Many thanks. I enjoy it.
compare prices cialis uk cialis dose 30mg cialis pills in singapore cilas cheap cialis cialis 10 doctissimo warnings for cialis cialis generico en mexico cialis et insomni cialis lilly tadalafi
Buy cialis online
جمعه 7 اردیبهشت 1397 11:29 ب.ظ

Regards, Ample content.

we recommend cialis info cialis 5mg billiger cialis 5mg prix order a sample of cialis cialis free trial cialis ahumada cialis uk can i take cialis and ecstasy buying cialis in colombia tarif cialis france
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo