فعال حقوق بشر و محیط زیست دلنوشته ها دكتر محمد علی هالو

ابرقدرت اسلامی ایران بنابر روایت قر آن و پیامبر اسلام در حال ظهور است

تاریخ:جمعه 21 فروردین 1394-08:38 ق.ظ

ابرقدرت اسلامی ایران بنابر روایت قر آن و پیامبر اسلام در حال ظهور است

 

 

 

 

 

ابرقدرت اسلامی ایران بنابر روایت قر آن و پیامبر اسلام در حال ظهور است اا دارستانی نویسنده و محقق و روز نامه نگار dardnews.ir

  استعمال کلمه «ایران» و ایرانی در تاریخ صدر اسلام و نزد مسلمانان آن روز مرسوم و متداول نبوده، و در آن روزگار اعراب و مسلمانان اولیه از ایرانیان، با عناوین مختلفی چون فرس، عجم، موالی، خراسانی و الفاظ دیگری نظیر این کلمات یاد می کرده اند.

فارس
 

یکی از عناوین بارز ایرانیان که از دوران رسول اکرم (ص) و تاریخ صدر اسلام تاکنون در نزد مسلمانان شهرت بسزایی داشته و از مهم ترین، و معروف ترین عناوین مردم ایران به شمار می رفته است، نام «فارس» می باشد:
1. مرحوم طبرسی در «تفسیر مجمع البیان»، ایل آیه شریفه: «یا ایها الذین آمنوا من یرتد منکم عن دینه فسوف یأتی الله بقوم یحبهم و یحبونه إذله علی المؤمنین اعزه علی الکافرین؛ (1) ای کسانی که ایمان آورده اید هر کس از شما از دین خود برگردد خداوند در آینده جمعیتی را می آورد که آنها را دوست دارد و آنها نیز متقابلاً خدا را دوست دارند، و در برابر مؤمنان خاضع و متواضع، و در برابر کافران نیرومندند.» چنین روایت کرده است: هنگامی که از رسول خدا(ص) درباره ی این آیه سؤال کردند، حضرت دست مبارک خود را بر شانه سلمان زد و فرمود: «این و یاران او و هموطنان او هستند.» سپس فرمود: « اگر دین و در روایت دیگری اگر علم به ستاره پروین بسته باشد و در آسمان قرار گیرد مردانی از فرزندان فارس آن را در اختیار خواهند گرفت.» (2)
2. در روایت دیگری که مفسران ذیل آیه شریفه «وان تتولوا یستبدل قوما غیرکم؛ (3) و اگر شما [ای جمعیت عرب به دین و ایمان] پشت کنید، خداوند مردم دیگری را به جای شما بدل خواهد گرفت»، نقل کرده اند، چنین آمده است: گروهی از یاران رسول خدا (ص) گفتند: یا رسول الله، این مردمی که خداوند آنان را در کتاب خود یاد کرده است چه کسانی هستند؟!
حضرت (ص) دست مبارکش را به پای سلمان که در کنار رسول خدا (ص) نشسته بود، زد و فرمود: « این، قبیله اش و هموطنانش هستند». سپس فرمود: « قسم به پروردگاری که جان من در قبضه ی قدرت اوست، اگر «ایمان» به ستاره ی پروین آویخته باشد، مردانی از مردم «فارس» آن را در اختیار خواهند گرفت.»(4)
3. در روایت کوتاه دیگری که در باره ایرانیان از امیر مؤمنان علی (ع) نقل شده چنین آمده است:

پیغمبر اکرم(ص) درباره مردم فارس فرمود: همچنان که شما (عرب ها) به خاطر حمایت از دین، آنان را با شمشیر خواهید زد، دنیا منقضی نمی شود و به آخر نمی رسد، مگر اینکه همین ایرانیان به خاطر تازه شدن اسلام و حمایت از قرآن، و پیاده شدن دستورات آسمانی این کتاب الهی، شما را با شمشیر خواهند زد و با شما خواهند جنگید.(5)
 

4. در نامه ای که رسول گرامی اسلام (ص) در دوران بعثت خود به خسرو پرویز- پادشاه ایران- برای پذیرش اسلام نوشته، و آن را به وسیله مردی به نام «عبدالله بن حذافه» برای وی ارسال فرموده، چنین آمده است:
«نامه ای است از محمد رسول خدا به سوی کسرای بزرگ زمامدار مردم فارس. سلام خدا بر کسی که از هدایت راهنمایان پیروی نماید و به خدا و فرستاده او ایمان بیاورد و به یکتایی خداوند و اینکه شریکی ندارد و اینکه محمد (ص) بنده ی خدا و فرستاده ی اوست گواهی دهد.
من تو را به سوی خداوند تبارک و تعالی دعوت می نمایم که فرستاده خداوند به سوی تمام مردم هستم تا کسانی را که روانی پاک و دلی زنده دارند، انذار کنم و حجت و بیان خداوند بر کافران ثابت گردد. اسلام بیاور تا سالم بمانی. اگر از پذیرش اسلام امتناع ورزی، گناه همه ملت به گردن تو خواهد بود».(6)
در این نامه، همان گونه که ملاحظه می شود پیامبر اکرم (ص) از پادشاه ایران به عنوان «بزرگ زمامدار مردم فارس» یاد فرموده است.
5. در حدیثی که در رابطه با پیشگویی های رسول گرامی (ص) پیرامون آینده ی ایرانیان حدیثی از آن بزرگوار نقل شده که آن حضرت به مسلمانان مژده داده اند که مردم ایران دین اسلام را خواهند پذیرفت و پس از پذیرفتن اسلام وفادارترین مردم نسبت به آن خواهند بود و در راه گسترش آن بیش از هر ملت دیگر اخلاص و صمیمیت نشان خواهند داد، در آن روایت چنین آمده است: « بهره و نصیب مردم فارس در دین اسلام از همه ی ملت های دیگر بیشتر و بزرگ تر است.» (7)
6. در حدیث کوتاه دیگری که در همین رابطه از آن بزرگوار نقل شده، نشان می دهد که ایرانیان از اسلام بهره ی بیشتری خواهند گرفت. هیچ ملتی به اندازه آنها از منبع روشنی بخش وحی پرتو نخواهند گرفت، حدیث چنین است: « سعادتمندترین عجم ها نسبت به اسلام، اهل فارس هستند.»(8)

در حدیث دیگری که درباره ی دینداری ایرانیان و ایمان و اعتقاد راسخ آنان نسبت به دین حنیف اسلام از زبان گهربار آن حضرت بازگو شده، چنین آمده است:
پیامبر بزرگوار به یکی از یاران نزدیک خود به نام «ابوایوب» که گویا از روی تعصب عربیت، یکی از ایرانیان را به خاطر اینکه زبانش فارسی بود سرزنش می کرد فرمود: «ای ابوایوب! او را به خاطر اینکه زبانش فارسی است، سرزنش مکن، چه آنکه اگر دین به ستاره پروین بسته باشد، فرزندان فارس و مردم ایران به آن دست خواهند یافت.»(9)
 

در این روایات چنان که خوانندگان گرامی ملاحظه نمودند، پیغمبر اکرم (ص)، ایرانیان را به عنوان فارسیان و مردم فارسی زبان یاد نموده، و به علاوه، با بیان آن جمله معروف و تاریخی خود (10) از تلاش های پی گیر و مداومشان کوشش های بی دریغ و پر ثمرشان در پیشبرد دین مبین اسلام، و همچنین جانبازی ها و فداکاری ها و از خودگذشتگی های ایثارگرانه آنان در راه به ثمر رساندن اهداف آسمانی قرآن، پیشگویی نموده است.

عجم
 

کلمه ی «عجم» نیز مانند کلمه «فُرس» یکی دیگر از عناوین ایرانیان در تاریخ اسلام است. و تمام محدثان، مؤلفان و مورخان اسلامی این کلمه را چه در زمان گذشته و چه امروز در مورد «ایرانیان» به کار برده، و از آنان به نام «عجم» یاد کرده اند، از این رو لازم است مقداری درباره آن توضیح دهیم.
کلمه «عجم» کلمه ای عربی و به معنای سخن مبهم و نامفهوم است و مقصود از آن، کسی است که غیر عرب باشد، و اعراب این کلمه را در مورد افراد غیر عرب به کار می برند.
در «لسان العرب» (کتاب لغت) درباره ی ماده ی «عجم» آمده است:
«عجم» به کسی گفته می شود که عرب نباشد و منظور عرب، از کلمه ی عجم کسانی هستند که عرب زبان نباشند.
بنابراین کلمه عجم کلمه ای است که تمامی اقوام و ملل مختلف جهان را که غیر عرب باشند در بر می گیرد، و همه ی دنیای غیر عرب را شامل می شود.
با دقت و تتبّع بیشتر در ریشه این لغت به خوبی روشن می شود که گرچه اکثر اهل لغت کلماتی چون عجم، عجمه، اعجام، اعاجم، و اعجمی را به معنای ابهام در سخن و نارسایی در بیان و سخن نامفهوم و ناآشنا معنا کرده و کلمه ی عجم را به طور مطلق در معانی یاد شده به کار برده و در کلیه افراد غیر عرب استعمال نموده اند، اما در عین حال از خلال سخنان آنها معلوم می شود که لفظ عجم غیر از معنای اصلی و واقعی آن، که مطلق افراد غیرعرب باشند، از نظر استعمال، معنا و مفهوم دیگری دارد که با معنای اصلی آن به طور کامل موافقت نمی کند.
چنانکه این معنا بر صاحب «مجمع البحرین» و کتاب «المنجد فی اللغه» پوشیده و مستور نمانده و هر دوی آنها، آن را تصریح کرده اند(11)و (12) بنابراین کلمه ی «عجم» نیز مانند کلمه ی «فرس» در لغت عرب یکی از عناوین مشهور ایرانیان است.

واژه عجم در قرآن کریم
 

واژه عجم در قرآن کریم با لفظ اعجمی (13) آمده است، ولی مفهومی که این لغت در قرآن شریف دارد با مفهومی که در اصطلاح عرب در مورد ایرانیان به کار می رود، تفاوت بسیار دارد.
زیرا: کلمه ی اعجمی در اصطلاح قرآن مجید به معنی غیرفصیح و لکنت در زبان است و به کسی گفته می شود که نقصی در بیان او باشد، مثلا قرآن کریم می فرماید: «و لو جعلناه قرآنا اعجمیا لقالوا لو لا فصلت آیاته أأعجمی و عربی». (14)
اگر قرآن را غیرفصیح نازل می کردیم و الفاظ و معنایش نمی شد، می گفتند: چرا آیاتش مفصل و روشن نشده است، آیا می شود قرآن اعجمی یعنی: غیر فصیح بوده و پیغمبر عربی و فصیح باشد.(15)
در آیه دیگری که قرآن کریم موضوع اتهام مخالفان را به پیغمبر اکرم (ص) مطرح ساخته، در مقام رد گفتار نابخردانه ی کفار و مشرکان چنین آمده است: «و لقد نعلم انهم یقولون، انما یعلمه بشر، لسان الذی یلحدون الیه اعجمی و هذا لسان عربی مبین» (16) ما می دانیم که کفار می گویند، این قرآن را بشری به او تعلیم می دهد (اینان توجه ندارند) که زبان یا لغت آن کس که تعلیم قرآن را به او نسبت می دهند، غیر فصیح و غیر عربی است ولی این قرآن زبان فصیح و عربی آشکار است».(17)
اینکه به روایاتی چند که درباره ی عجم وارد شده و مقصود از آن ایرانیان می باشند، توجه فرمایید:
1. در «سفینه البحار» ماده ی عجم می نویسد: عبدالله بن عمر از رسول خدا (ص) نقل کرده است که آن حضرت فرمود: در عالم رؤیا گوسفندان سیاهی را دیدم که گروه انبوهی گوسفند سفید داخل آنها شدند.
فرمود: «تعبیر خواب من این است که عجم، هم در دین شما داخل خواهد شد، و هم در خون و نسب شما یعنی: هم به دین شما ایمان خواهد آورد و هم با شما ازدواج خواهند کرد و خونش با خون شما مخلوط خواهد شد.»
مردم با تعجب پرسیدند: یا رسول الله، عجم دین اسلام را خواهد پذیرفت و در خون ما با ما شریک خواهند شد؟!
فرمود: «آری. اگر ایمان به ستاره پروین آویخته باشد، مردمانی از عجم بدان دست خواهند یافت.»(18)
مؤید این روایت که منظور از عجم خصوص ایرانیان است همان روایاتی است که قبلا درباره ی فارس یادآور شدیم و دیگر تکرار نمی کنیم.
2. در جلد پنجم «صحیح» ترمذی، در باب «برتری عجم» می نویسد: رسول خدا (ص) سوره جمعه را هنگام نزول، بر اصحاب می خواند تا به این آیه شریفه رسید: «و آخرین منهم لما یلحقوا بهم؛(19) و دیگرانی که هنوز به ایشان ملحق نشده اند.» مردی گفت یا رسول الله، اینها چه کسانی هستند که هنوز به ما ملحق نشده اند؟ حضرت به او جواب نداد، راوی گفت: سلمان در میان ما بود، حضرت دست مبارک خویش را بر سلمان نهاد و فرمود: «به خدایی که جان من در دست قدرت اوست اگر ایمان در میان ستاره ی پروین و در آسمان ها باشد، مردانی از این گروه بدان دست خواهند یافت.»(20)
3. در تفسیر «مجمع البیان» ذیل آیه شریفه «و آخرین منهم لما یلحقوا بهم». (21) از امام باقر (ع) نقل شده است که فرمود:
«آنها عجم ها و کسانی هستند که به لغت و زبان عرب تکلم نمی کنند».(22).
4. در تفسیر علی بن ابراهیم قمی، در ذیل آیه شریفه «و لو کان نزلناه علی بعض الا عجمین فقرأه علیهم ما کانوا به مؤمنین؛ (23) اگر قرآن را بر فردی عجم فرو می فرستادیم اینان [یعنی: عرب ها]، هرگز ایمان نمی آورند. از امام صادق (ع) نقل کرده است که آن حضرت فرمود: آری، اگر قرآن بر عجم نازل شده بود، عرب بدان ایمان نمی آورد، ولی بر عرب نازل گشت و عجم ایمان آورد و این فضیلت عجم است.(24)
5. مرحوم شیخ مفید (ره)، در کتاب «اختصاص» می نویسد:
چنین به ما رسیده است که روزی از روزها سلمان فارسی، رضی الله عنه، وارد مسجد رسول خدا(ص) گردیده و اصحاب و یاران پیغمبر اکرم (ص) از او تجلیل کردند و مقدمش را گرامی شمردند و به خاطر بزرگواری، محترم بودن، ریش سفیدی و مکان و منزلتی که نزد رسول خدا(ص) داشت او را در صدر مجلی نشانیدند.
طولی نکشید که عمر بن خطاب وارد شده و در میان اصحاب، سلمان فارسی را دید که در صدر مجلس نشسته است. نگاهی به سلمان انداخت و گفت: این مرد عجمی که در صدر مجلس نشسته است دیگر چه کسی است؟! (25)
این سخن به گوش پیغمبر اکرم (ص) رسید، حضرت به منبر رفت و خطبه خواند و فرمود:

«به درستی که مردم از زمان آدم ابوالبشر(ع)، تاکنون مانند دانه های شانه به هم پیوسته و مرتبط و یکسانند، و هیچ عربی بر هیچ عجمی و هیچ سرخ پوستی بر هیچ سیاه پوستی فضیلت و برتری ندارد مگر به وسیله تقوی، سلمان دریایی است که به آخر نمی رسد، سلمان گنجی است که تمام نمی شود و فانی نمی گردد، سلمان از ما اهل بیت است».(26)
 

به هر حال، در روایات اسلامی اخبار و احادیث بسیاری راجع به ایمان و فضائل عجم و استقبال آنان از دین مبین اسلام آمده است که البته برخی از آنها ویژه ی ایرانیان است. و برخی دیگر شامل غیر ایرانیان هم می شود اما بیشتر آنها صریح در ایرانیان است، و از این قبیل روایات در کتاب های اهل سنت هم دیده می شود که ما را مجال ذکر همه آن ها در این مجموعه کوتاه نیست و هدف ما در بازگو نمودن این گونه احادیث تنها بدین منظور است که روشن معمولا مقصود روایات از عجم، ایرانیان بوده است و اگر بر دیگران هم کلمه ی عجم اطلاق شده به نحو عموم بوده اما از ایرانیان (به طور خاص) یاد شده است.

پی نوشت ها :
 

1. سوره مائده (5)، آیه 54.
2. تفسیر مجمع البیان، ج 3، ص 208، نورالثقلین، ج1، ص 642 و ابونعیم در «حلیه»، ج 6، ص 64 حدیث را با عبارت «لو کان العلم منوطلا بالثریا لتناوله رجال من ابناء فارس» نقل کرده است.
3. سوره محمد (ص) (47)، آیه 38.
4. نورالثقلین، ج 5، ص 46 و بحارالانوار، ج 67، ص 168.
5. بحار الانوار، ج5، ص 46 و بحار الانوار، ج 67، ص 168.
6. بحارالانوار، ج 67، ص 174 و قرب الاسناد، ص 52.
7. کنزالعمال، ج 12، ص 90، ح 34126.
8. همان، ح 34125.
9. همان، ح 34133.
10- مقصود؛ جمله «لاتنقضی الدنیا حتی یضربوکم علی تأویله» در حدیث سوم می باشد.
11. مجمع البحرین، ماده ی عجم.
12. المنجد، ماده ی عجم.
13. اعجمی، عجمه، اعجام در اصل لغت به معنای ابهام و عدم فصاحت و لکنت در زبان است و اعجمی به کسی گفته می شود که در بیان او نارسایی باشد، خواه عرب باشد یا غیر عرب و چون عرب ها از بیان افراد غیرعرب اطلاعات ناقصی داشته اند، از این لحاظ دیگران را عجم خوانده اند.
14. سوره فصلت (41)، آیه 44.
15- راغب در مفردات می گوید «الاعجم من کانی فی لسانه عجمه عربیا کان او غیر عربی» یعنی: اعجم، به معنای غیر فصیح است و اعجم کسی است که در زبان او لکنت باشد، خواه عرب باشد یا غیر عرب.
16. سوره نحل ()، آیه 103.
17- اقتباس از قاموس قرآن، ج 4، صص 297- 298.
18- سفینه البحار ماده عجم، ج 2، ص 165.
19- سوره جمعه ()، آیه 3.
20- قاموس قرآن، ج 4، ص 298.
21- سوره جمعه ()، آیه 3.
22- مجمع البیان ، ج 9، ص 284.
23- سوره شعرا» ()، آیات 198، 199.
24- بحارالانوار ، ج 67، ص 174.
25- عبارت عربی متن چنین است: «من هذا العجمی المتصدر فیما بین العرب».
26 - اختصاص مفید، ص 341.

 

astarao@yahoo.com    09119812795

 

 

 

 

 

 

http://www.astara.ir/uploads/emam2_307.jpg

 

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
comprar cialis navarr
دوشنبه 3 تیر 1398 03:28 ق.ظ

Well voiced really! .
tadalafilo cialis coupons cialis coupon we like it cialis soft gel cialis pills boards venta cialis en espaa cialis tablets for sale cialis preise schweiz comprar cialis 10 espa241a link for you cialis price
5 mg cialis pharmacie en ligne
یکشنبه 2 تیر 1398 11:34 ق.ظ

You revealed it fantastically.
cialis lowest price buy name brand cialis on line tadalafilo cialis venta a domicilio cialis ahumada does cialis cause gout cialis cuantos mg hay cialis pills in singapore cialis prezzo al pubblico cialis en mexico precio
http://feskaiprac.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 08:53 ب.ظ

You actually mentioned this really well!
canadian drugs generic cialis cialis daily 5 mg cialis coupon printable cialis online cuanto cuesta cialis yaho click now buy cialis brand calis where to buy cialis in ontario cialis efficacit generic cialis in vietnam
http://meicacarp.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 04:01 ق.ظ

Fine information. Kudos.
cialis prezzo al pubblico cialis kamagra levitra generic low dose cialis cialis daily dose generic cialis 5 mg schweiz tarif cialis france cialis canada on line cialis rezeptfrei click now cialis from canada cialis prezzo di mercato
http://vaufestia.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 07:24 ب.ظ

Amazing tons of very good advice!
cialis lilly tadalafi cialis generico cialis generico postepay we choice free trial of cialis cialis lilly tadalafi canada discount drugs cialis order a sample of cialis recommended site cialis kanada opinioni cialis generico effetti del cialis
Generic cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 01:01 ق.ظ

You mentioned that perfectly!
cheap cialis only now cialis for sale in us wow cialis 20 effetti del cialis how do cialis pills work cialis 50 mg soft tab canadian discount cialis cialis online does cialis cause gout cialis side effects
cialis canada
چهارشنبه 29 خرداد 1398 08:17 ق.ظ

Wonderful content. Many thanks!
prix cialis once a da cialis taglich tadalafil tablets cialis 100 mg 30 tablet cialis sicuro in linea tadalafil buy brand cialis cheap sublingual cialis online cialis dosage amounts tadalafil 20mg
http://nobsilo.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 09:59 ق.ظ

You revealed that wonderfully.
when can i take another cialis prezzo cialis a buon mercato cialis dosage amounts acquistare cialis internet buy original cialis cialis 5mg billiger cialis super kamagra buy brand cialis cheap cialis billig viagra vs cialis
http://feskaiprac.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 06:46 ب.ظ

Cheers. I appreciate this!
cialis 100mg suppliers online prescriptions cialis wow cialis 20 i recommend cialis generico generic cialis in vietnam price cialis best how do cialis pills work cialis 20 mg best price cialis generico in farmacia cialis 10mg prix pharmaci
Buy cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 03:41 ق.ظ

Kudos, Great information!
cialis 5 mg funziona cialis et insomni venta de cialis canada overnight cialis tadalafil cialis y deporte cialis rckenschmerzen cialis y deporte generic cialis in vietnam chinese cialis 50 mg we use it cialis online store
we choice free trial of cialis
یکشنبه 26 خرداد 1398 02:15 ب.ظ

Terrific knowledge. Thank you!
generic cialis at the pharmacy cialis generico online cialis soft tabs for sale cilas cialis generico en mexico purchase once a day cialis cialis billig costo in farmacia cialis cialis generico online cialis 20mg prix en pharmacie
Buy cialis online
یکشنبه 26 خرداد 1398 12:03 ق.ظ

Many thanks! A good amount of posts.

cialis australia org the best choice cialis woman cialis sans ordonnance viagra or cialis cialis 100mg suppliers cialis italia gratis cialis kaufen wo we choice free trial of cialis cialis australian price cialis generic tadalafil buy
cialis maximizing the effectiveness
شنبه 25 خرداد 1398 09:58 ق.ظ

Very good posts. Thanks.
cialis uk only here cialis pills cialis price in bangalore only now cialis for sale in us enter site natural cialis generic cialis pill online comprar cialis navarr online cialis cialis canada only now cialis 20 mg
http://climpolfie.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 08:06 ب.ظ

Kudos. I appreciate this.
buy cialis online order cialis from india cialis vs viagra cialis pills in singapore we choice free trial of cialis get cheap cialis interactions for cialis cialis bula venta de cialis canada cialis en mexico precio
http://lenmabur.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 05:26 ق.ظ

Beneficial stuff. Many thanks!
cialis 05 cialis 5mg prix cialis 05 usa cialis online wow look it cialis mexico cialis wir preise cialis generico milano buy cialis sample pack cialis side effects cialis kamagra levitra
Online cialis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 01:47 ق.ظ

Regards! A good amount of write ups.

cialis 20 mg dose size of cialis cialis patentablauf in deutschland cialis prezzo di mercato cialis 20 mg legalidad de comprar cialis free cialis cialis arginine interactio prezzo di cialis in bulgaria cialis with 2 days delivery
http://cialisvie.com/
سه شنبه 21 خرداد 1398 06:13 ق.ظ

Cheers. Loads of data!

cialis 50 mg soft tab cialis en mexico precio cialis generique 5 mg cialis billig miglior cialis generico cialis 20 mg cialis generique 5 mg weblink price cialis cialis tadalafil online cialis vs viagra
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 01:01 ق.ظ

Well expressed truly. .
cialis price thailand cialis official site we choice cialis uk compare prices cialis uk cialis flussig only best offers cialis use cialis rezeptfrei sterreich calis price cialis best tadalafil 20mg
Cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 08:55 ب.ظ

Thanks a lot! Lots of advice!

buy cialis cheap 10 mg cialis mit grapefruitsaft enter site very cheap cialis cialis 100 mg 30 tablet chinese cialis 50 mg cialis side effects buying cialis on internet tadalafil 10 mg cialis para que sirve miglior cialis generico
Buy generic cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 01:23 ق.ظ

Superb information. Thanks.
when will generic cialis be available cialis prices purchasing cialis on the internet cialis for bph cialis wir preise brand cialis generic cialis dosage tesco price cialis order cialis from india cialis preise schweiz
Buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 09:02 ق.ظ

You made your position quite clearly!.
callus acquistare cialis internet cialis for sale generic cialis with dapoxetine cialis professional from usa 5 mg cialis pharmacie en ligne acheter du cialis a geneve bulk cialis generic cialis review uk cialis soft tabs for sale
Cialis prices
سه شنبه 13 آذر 1397 09:28 ب.ظ

Cheers! Quite a lot of info!

cialis in sconto low dose cialis blood pressure cialis farmacias guadalajara cialis 10 doctissimo cialis uk next day tadalafil 5mg chinese cialis 50 mg canadian discount cialis cialis generika best generic drugs cialis
Cialis prices
سه شنبه 13 آذر 1397 10:38 ق.ظ

You expressed this well!
5 mg cialis coupon printable legalidad de comprar cialis cialis for bph tarif cialis france cialis from canada we choice cialis uk enter site natural cialis cialis rezeptfrei brand cialis generic cialis 10 doctissimo
buy cialis online us pharmacy
دوشنبه 12 آذر 1397 10:54 ب.ظ

You actually said this really well.
price cialis wal mart pharmacy precios cialis peru cialis kaufen wo the best site cialis tablets cialis kaufen tadalafilo tadalafil 20mg generic low dose cialis cialis efficacit cialis professional yohimbe
Cialis canada
دوشنبه 12 آذر 1397 10:06 ق.ظ

Thank you. Helpful information!
precios de cialis generico cialis venta a domicilio buy cialis cheap 10 mg canadian cialis fast cialis online cialis usa cost cialis prices in england cialis dose 30mg india cialis 100mg cost price cialis per pill
buy cialis pills
یکشنبه 11 آذر 1397 10:22 ب.ظ

Thanks. A good amount of material.

if a woman takes a mans cialis viagra vs cialis cialis 5mg prix buy cheap cialis in uk cialis 5 mg schweiz overnight cialis tadalafil generic cialis with dapoxetine cialis 5 effetti collaterali cialis herbs cialis taglich
buy tadalafil pills
یکشنبه 11 آذر 1397 09:26 ق.ظ

Nicely put. Thank you!
best generic drugs cialis cialis generic availability 5 mg cialis coupon printable chinese cialis 50 mg preis cialis 20mg schweiz cialis generique we recommend cialis info cialis bula we like it cialis price i recommend cialis generico
buy cialis us pharmacy
شنبه 10 آذر 1397 10:33 ب.ظ

Amazing material, Regards!
cialis 50 mg soft tab cialis lilly tadalafi cialis generique tarif cialis france weblink price cialis cialis tadalafil online comprar cialis navarr cheap cialis how do cialis pills work buy cialis online cheapest
Buy generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 09:16 ق.ظ

Awesome forum posts. Thank you!
cialis generico lilly cialis prezzo in linea basso cialis venta a domicilio cialis coupons printable buy cialis uk no prescription cialis canada wow cialis 20 walgreens price for cialis cialis for sale cialis rezeptfrei sterreich
Cialis prices
جمعه 9 آذر 1397 10:01 ب.ظ

Superb knowledge. With thanks!
cialis billig cialis qualitat cialis cipla best buy cialis generico milano click now cialis from canada prices on cialis 10 mg female cialis no prescription achat cialis en europe online prescriptions cialis cialis online napol
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logoساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو